Ohlédnutí za Náměšťfestem 2019

"

Letošní ročník křesťanského festivalu konaného ve dnech 21.-22.6. byl jedním slovem vydařený. Ať po stránce účastníků, návštěvníků a hostů, tak z hlediska organizace a hlavně počasí. Ačkoli pořadatelé z náměšťské farnosti neponechali nic náhodě a na farní zahradě postavili velké stanové městečko, tak nakonec toto sloužilo spíše jako zdroj stínu, než jako ochrana proti dešti.

Program byl jako vždy pestrý – začínalo se v pátek v 19 hodin skupinou Žamboši, držiteli několika Andělů. Jan Žamboch, autor většiny skladeb a Jiří Nedavaška –bubeník a druhý stálý člen kapely, s sebou přivezli dva mladé spoluhráče, kteří dokonale vybarvili připravený repertoár. Přídavek pak okořenil mladý bubeník z rodiny Luďka Strašáka, takže úspěšný úvod jaksepatří!

Sobotní „Zahradní odpoledne“ se vybavilo i na přítomnost rodin s malými dětmi. A tak byl k dispozici dětský koutek, skákací hrad a trampolína. Všude se chrllily bublinky, poletovaly balónky a radostně se skotačilo. Samotný program zahájila mše svatá celebrovaná náměšťským farářem Tomášem Holým. O hudební doprovod této mše a o další půlhodinku hudby po jejím skončení  se postaral Soumrak ze Zbraslavi. Následovala první nehudební vložka – a to beseda s Hayato Okamurou. Ten představil nejen sebe a svou rodinu, ale hlavně své názory na to, jak by se měl každý člověk zajímat o život kolem sebe, nepodléhat lhostejnosti, sebeuspokojení a pohodlnosti. Aktuální témata dnešních dní….

Mezitím se na pódiu připravila skupina Heaven z Blažovic. Dest mladých hudebníků zazpívalo dvanáct hymen ze světového setkání mládeže a přiblížili tak všem radostné chvíle uplynulých let, kdy bylo možno tyto písně slýchávat častěji i v rádiích. Po této skupině se představila chválová skupina z Kutné hory s poprockovými aranžmá známých rytmických písní a chval.

Jako druhý řečník se představil pomocný biskup brněnský a titulární biskup litomyšlský Pavel Konzbul. Byla to první návštěva biskupa za třináct let existence festivalu, a navíc i jeho osobně první neformální v Náměšti, takže posluchači byli nadšení. Například i pro jeho humorné příběhy, nebo vtipy, kterými dokázal proložit své povídání.

Předposledním hostem byla Blanenská skupina „aKamarádi“, která kromě pěkných, veselých a hudebně pestrých folkových písniček, výborně pěvecky vybavené zpěvačky a sehraných muzikantů představila osmiletého bubeníka, který už čtyři roky sedí za bicími. Unikátní na něm byla jistota a lehkost, s jakou předváděl sebenáročnější party s několika typy paliček a ještě si k tomu i několik písní perfektně zazpíval. Talent neskutečný! Kdo byl přítomen, tak se ani nediví, že za půlrok své existence tato skupina vyhrála oblastní kolo Porty a postoupila rovnou do finále!

Závěr festivalu zajistila skupina „Pranic“ – s autorskými písněmi Ondřeje Halamy. Hluboké texty doprovázené tímto kytaristou a zpěvákem doplnil ještě kontrabas a akordeon. Poslech této trojice ve zšeřelém ovocném sadu společně s doprovodným slovem evangelického faráře byly nádhernou a důstojnou tečkou letošního ročníku.

Nezbývá, než poděkovat všem účinkujícícm za přednesené skladby, pořadatelům za maximální nasazení pro spokojenost návštěvníků, Nadaci ČEZ, městskému kulturnímu středisku v Náměšti a všem dalším, kteří se na krásných zážitcích těchto dvou dnů podíleli. A taky Pánu Bohu za krásné (první letní víkendové) počasí. Těšíme se na viděnou a slyšenou zase za rok na 14 ročníku !!!

Za pořádající Jaroslav Hrubý, Foto Vojtěch Hrubý

" " " " " " " " "