KDU-ČSL Vysočina

Dlouhodobé ošetřovné schváleno!

1 týden 1 den ago
Praha 14. 7. 2017Až tři měsíce na péči o blízkého – o toto tzv. ošetřovatelské volno budou nově moci v zaměstnání požádat příbuzní pacienta, jehož stav vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči. Po tuto dobu jim bude také vyplácena dávka ve výši 60 % z vyměřovacího základu.

„Toto opatření KDU-ČSL od počátku podporuje, protože považujeme za zásadní umožnit co nejširšímu okruhu příbuzných postarat se v domácím prostředí o svého blízkého v závažném zdravotním stavu. Podle našeho názoru to patří ke znakům vyspělé společnosti,“ řekl Vít Kaňkovský, místopředseda Výboru pro sociální politiku.

Vít Kaňkovský zároveň podal pozměňovací návrh, který by zkrátil lhůtu povinné hospitalizace na tři dny (místo dnů sedmi) předtím, než může být požádáno o přiznání dávky dlouhodobého ošetřovného.

„Přijetí mého pozměňovacího návrhu by zamezilo současnému přetěžování nemocnic, zvláště interních a neurologických oddělení. Zbytečné prodlužování hospitalizace však ohrožuje i samotného pacienta. Přestože tento můj návrh nakonec přijat nebyl, KDU-ČSL zákon jako celek podpořila, protože jej považujeme pro naši společnost za velmi potřebný. V této souvislosti je velmi překvapivý postoj našeho koaličního partnera, hnutí ANO, které kromě tří poslanců zákon nepodpořilo. O snaze pomoci rodinám postarat se o své blízké to opravdu nesvědčí,“ dodal Vít Kaňkovský. 

číst dál

Hosová

Místostarosta Klement: Nově opravený ovál s veřejností prověří Martina Sáblíková

2 týdny ago

Z MÉDIÍ: Žďár nad Sázavou – Žďárský deník hovořil s místostarostou města Josefem Klementem (za KDU-ČSL) o rekonstrukci tamního rychlobruslařského oválu u zimního stadionu. Pro jeho veřejný test (16.7. v 15 hodin) si žďárští vybrali osobu nejpovolanější: pětinásobnou olympijskou vítězku Martinu Sáblíkovou, která se s místostarostou Klementem zná osobně. Celý článek najdete zde.

Jak Josef Klement uvedl pro Žďárský deník, pro vyznavače kolečkových bruslí už byl ovál nebezpečný. „Nový povrch je ze živičné vrstvy a obrubníky jsou z vnitřní strany zaoblené, takže případný náraz nebude tak dramatický, jako kdyby tam byla ostrá hrana. Stavební práce byly vyčísleny na 1,4 milionu korun,“ zmínil místostarosta s tím, že radnice opravy konzultovala nejenom s předsedou místního rychlobruslařského oválu, ale právě s trenérem Martiny Sáblíkové Petrem Novákem.

„Při té příležitosti jsme se s panem Novákem domluvili, že nově zrekonstruované sportoviště, ale zejména rychlobruslení a in-line bruslení společně ještě více zpropagujeme. Lidé si tak budou moci v neděli přijít na in-line bruslích zajezdit s Martinou Sáblíkovou,“ poznamenal místostarosta. (číst celý článek)

číst dál

Mazanec

Senátor Bradáč s dolnocerekvickým starostou řešil kožešinové farmy i kácení stromů

2 týdny 5 dnů ago

Dolní Cerekev - Zákon zakazující farmy kožešinových zvířat nebo legislativní odpovědnost obce za případný pád stromů. To byly mimo jiné témata schůzky senátora Františka Bradáče (KDU-ČSL) se Zdeňkem Jirsou, starostou městyse Dolní Cerekev na Jihlavsku.

Dolní Cerekev má totiž ve svém katastru farmu pro chov zvířat, na které občas dojde na konflikty mezi jejími majiteli a militantními ochránci zvířat – viz například tento článek.  Zákaz farem pro chov kožešinových zvířat prošel sněmovnou hladce, v poměru 132 ze 161 poslanců. Nyní míří do Senátu.

„Je to téma, často mediálně nafukované příliš bojovnými ochránci zvířat. A právě proto jsem jako senátor chtěl znát názory z terénu. Shodli jsme se s panem starostou na zdravém názoru, aby zákon postihl farmy s nedůstojnými podmínkami chovu zvířat, ale aby neomezil chovatele, kteří mají zvířata rádi a mají k nim úctu,“ vysvětlil František Bradáč. (číst celý článek)

číst dál

Mazanec

KDU-ČSL: Podařilo se nám zjednodušit život jedné z nejzranitelnějších skupin naší společnosti

3 týdny ago
Tisková zpráva, 30. 6. 2017Po roční, komplikované práci, byla Poslaneckou sněmovnou schválena novela Víta Kaňkovského a Jana Bartoška, která novelizuje zákon č. 329/2011 Sbírky o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Poslanci na přípravě novely úzce spolupracovali s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR.

„Je pro mě velkou radostí, že se po roční velmi intenzivní práci podařilo tuto novelu schválit. Zásadní snahou nás jako předkladatelů bylo zlepšení podmínek zdravotně handicapovaných ve smyslu přístupu k důležitým kompenzačním pomůckám. Jsem přesvědčen, že je naší povinností pomoci zdravotně handicapovaným se v co největší míře zapojit zpět do pracovního a společenského života, patří to ke známce vyspělé společnosti. Osobně jsem čekal, že tato iniciativa vyjde z pera Ministerstva práce a sociálních věcí, což se nestalo,“ řekl Vít Kaňkovský, poslanec a místopředseda Výboru pro sociální politiku.

Nejdůležitější změny, které novela přináší:

číst dál

Hosová

Jan Málek: Co přinesla vládní krize

3 týdny 5 dnů ago

   V květnu jsme byli svědky půtky, která se strhla mezi vládními stranami kvůli odvolání ministra Babiše. Jeho důvodem byly nejasnosti kolem Babišových korunových dluhopisů a podezření, že ponoukal „své“ novináře k psaní proti politickým oponentům.

   Svou neblahou roli zde sehrál i prezident. Když naznačil, že odvolání Babiše nepřijme, premiér velmi překvapivě podal demisi celé vlády. Pak ale prezident udělal politickou chybu, kdy se nechal zaslepit pomstychtivostí a místo přijetí demise přichystal pro premiéra ponižující představení. To vedlo premiéra ke stažení demise a k návrhu odvolat jen Babiše.

    S odstupem času vidíme, co tato přetahovaná komu přinesla. Miloš Zeman ztratil, když se ukázalo, že ve své zášti nedokáže moderovat situaci. A ponížením premiéra se mu snížila opora v ČSSD, která se více semkla kolem svého předsedy. Krize také odhalila silné pouto mezi Zemanem a Babišem. To paradoxně víc nahrává Babišovi, který prezidenta drží v šachu hrozbou, že ANO postaví vlastního prezidentského kandidáta, což by Zemana oslabilo. (číst celý článek)

číst dál

Mazanec

Komplexní dlouhodobé stanovisko KDU-ČSL ke kamennému hospici

1 měsíc ago

Vnímáme paliativní péči jako celek a nechceme rušit žádné její formy, které na Vysočině dobře fungují. Jen se domníváme, že spektrum nabídek péče o umírající bude kompletní, až i na Vysočině vznikne kamenný hospic – a je jedno, kdo ho postaví. To dlouhodobě zdůrazňují krajský předseda KDU-ČSL Vít Kaňkovský i předseda lidoveckých zastupitelů Kraje Vysočina Jaromír Kalina.

Chceme tím dát najevo, že neděláme žádnou revoluci v sociálním systému. S povděkem jsme kvitovali vznik Strategie paliativní péče v našem kraji. Jediné, co nás mrzí, že jsme v jinak dobře připraveném dokumentu nenašli jasnou odpověď na to, zda se na Vysočině společně pokusíme o kamenný hospic, nebo ne. To je celé,“ vysvětluje lékař a poslanec Vít Kaňkovský.

Kamenný hospic se pravidelně umisťuje v čele žebříčků veřejných fór Jihlavy i Kraje Vysočina. I aktivita sdružení Mezi stromy se setkala s pochopením, řada lidí je podpořila nejen finančně. Nepopírám rizika projektu, ale jsou tu nadšenci, kteří už do svého úsilí leccos investovali. A bylo by fér jim říct, zda mají šanci pokračovat dál, anebo jim říct, ať si hospic vybudují sami kdekoli, třeba i mimo Vysočinu,“ doplňuje náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina.(číst celý článek)

číst dál

Mazanec

Lidovci: Kraj se tváří, jakože hospic ano, ale vlastně od něj dává ruce pryč

1 měsíc ago

Ani po opakovaných urgencích nedostali během červnového (20.6.) zasedání zastupitelstva kraje zastupitelé za KDU-ČSL od vedení kraje jasnou odpověď na otázku, zda na Vysočině podpoří kamenný hospic. Hejtman jen sdělil, že „je to záležitost diskutovatelná“, a jeho náměstek Novotný opakoval, že schvalovaný materiál Strategie paliativní péče „není o hospici“.

„Ptám se na to, zda kamenný hospic vznikne jen za podmínek, že si jeho iniciátoři seženou peníze na investici a na provoz, jak se ve strategii píše,“ ptal se vedoucí klubu lidoveckých zastupitelů Jaromír Kalina. Hejtman Běhounek reagoval slovy, že se iniciátoři hospice musí rozhodnout sami. Přitom v klíčovém dokumentu na str. 33 se doslova píše, že kraj podpoří hospic „za podmínek, že budou zajištěny finanční prostředky pro investice i provoz“.

Kalinův kolega, lékař Vít Kaňkovský, ale dodal, že je to alibistické stanovisko. „Kraj nemůže zůstat stranou, protože 1) pokud sám chce další paliativní lůžka v nemocnicích, narazí na strop pojišťoven a ty pak hospic neproplatí. 2) i kdyby iniciátoři hospice získali dotaci, tak se stát kraje bude ptát, zda hospic podporuje a zda ho zařadí do sítě sociálních služeb,“ řekl Kaňkovský. Kvůli trvající neochotě vedení kraje zaujmout jasné stanovisko se pak většina zastupitelů KDU-ČSL zdržela hlasování. (číst celý článek)

číst dál

Mazanec

Vít Kaňkovský vystoupil na konferenci o kvalitě zdravotnictví

1 měsíc ago

Poslanec Vít Kaňkovský vystoupil v pondělí 12.6.2017 na konferenci "Výzvy pro kvalitu ve zdravotnictví 2017" v hotelu Pyramida v Praze.

Ve svém vystoupení seznámil přítomné s aktuálním stavem projednávání jeho poslanecké novely zákona č. 268/2014 Sb. o zdravotnických prostředcích, která má za cíl zjednodušit současný nevyhovující legislativní stav v oblasti servisu zdravotnických přístrojů a instruktáží pro práci s nimi.

„Pokud dojde ke schválení této poslanecké novely, ušetří zdravotnická zařízení nemalé finanční prostředky, které budou moci použít pro léčbu pacientů,“ uvedl poslanec Kaňkovský a dodal, že stejně tak dojde i k úspoře času zdravotnického personálu, což je v době, kdy zdravotnická zařízení bojují s personálním nedostatkem, neméně důležité.

 

číst dál

Hosová

Jan Matějů: EURO? Nespěchejme, není důvod

1 měsíc ago

Čas od času se debatuje, kdy opustit českou korunu a přejít na EURO. Banky, finanční instituce i firmy, zejména ty, které obchodují se zeměmi platícími EURem, mají jasno: co nejdříve. I pro turisty by to bylo pohodlnější. Tak v čem je problém?

Po dlouhotrvajícím umělém oslabování koruny by výplaty, úspory či penze v poměru 1 EURO za 27 Kč z nás (skoro) všech udělaly žebráky. Stačí se podívat na ceny v zemích, kde je EURO. Proto si na přijetí EURa počkejme, až si koruna najde přirozenou a relativně stabilní kurzovou hladinu. Obecná shoda je, že vhodný kurz pro přijetí EURO je lehce pod 20 korunami.

Dalším důvodem je, že EURO způsobuje některým zemím tzv. eurozóny vážné hospodářské problémy. Zavedení jednotné měny totiž předpokládá alespoň přibližně stejnou hospodářskou vyspělost všech zemí. A pokud tomu tak není, je třeba mít další nástroje, jak rozdíly vyrovnat (např. společný státní rozpočet). Jelikož EURO prosadili politici a ne ekonomové, tak se tohle jaksi potlačilo. (číst celý článek)

číst dál

Mazanec

Jaroslav Hrubý zve na 11. ročník Náměšťfestu. Zazní i iBůh

1 měsíc 1 týden ago

Náměšť nad Oslavou – Začínal pod pártystanem mezi hruškou a smrkem -  dnes je renomovaným festivalem s důrazem na začínající křesťanské kapely. A přitom není uzavřený, jeho mottem je „představit kulturu vycházející z podstaty křesťanství ve všech podobách, a to i tehdy, kdy byste to od ní vůbec nečekali“. Hlavním pořadatelem Náměšťfestu je předseda KDU-ČSL Třebíčsko Jaroslav Hrubý.

Letošní třídenní program začíná ve čtvrtek 15. června a skončí v sobotu 17. června. Úvodem k hudební části bude beseda s "Poutníkem po moravsko-české hranici" Markem Šalandou. Ten na jaře letošního roku přešel pěšky celou tuto trasu a snažil se hranici kopírovat co nejvěrohodněji. Objevil tak mnoho zajímavých míst, hranečníků, zaniklých cest a úvozů. O svém putování reportoval v Českém rozhlasu i televizi a nyní si ho můžete poslechnout naživo od 19 hodin v Kavárně Pohodička.

V pátek začíná v Zámecké jízdárně program od 19 hodin. Nejdříve vystoupí folk-rocková strážnická skupina Huménečko a poté Pavel Helan, autor hitu iBůh, se svými hosty. „Již při loňském ročníku dokázal tento hudebník a bavič skvěle rozproudit návštěvníky při svém zkráceném vystoupení, takže kdo neměl loni dost, ten si může v pátek večer poslechnout dvojitou dávku,“ avizuje Jaroslav Hrubý. (číst celý článek)

číst dál

Mazanec

Vít Kaňkovský: Nebraňme vzniku kamenného hospice

1 měsíc 1 týden ago

Po jednání o kamenném hospici v Jihlavě se opět rozhořela diskuse kolem péče o nevyléčitelně nemocné. Zatímco lidé z Vysočiny se v anketách jasně vyjadřují pro hospic, někteří politici i lékaři proti němu vznášejí až ultimativní námitky. Jak z toho ven?

Většina zemí Evropy kombinuje tři typy péče o nevyléčitelně nemocné: 1) mobilní péče včetně ambulancí a stacionářů, 2) kamenné hospice a 3) oddělení paliativní péče v nemocnicích. Všechny tři fungují v Německu, Rakousku, Finsku, Švédsku... Někde kombinují jen první dvě varianty (Itálie) a někde jen terénní péči s nemocnicemi (Francie). (číst dál)

číst dál

Mazanec

Místostarosta Klement děkuje za 16 tisíc, „vyběhaných“ pro onkologii

1 měsíc 2 týdny ago

Žďár nad Sázavou - Místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement 2. června spolupořádal už 8. ročník charitativního běhu městem, který je spojen s humanitární sbírkou. Akce „Pohybem k naději“ navazuje na úsilí Terryho Foxe, který běhal napříč Kanadou i se zhoubným nádorem, aby vybral peníze na výzkum rakoviny.

„Atmosféra i počasí vyšly na jedničku. Letos do Žďáru zavítalo 353 aktivních účastníků! To je druhá největší účast v historii,“ neskrývá radost Josef Klement, sám milovník sportu, který si od mládí prošel žďárským hokejem, fotbalem a basketbalem. Na vysoké škole dokonce cvičil taekwondo, později ve Žďáře působil i jako trenér florbalu a místostarosta Orla.
(číst celý článek)

číst dál

Mazanec

Josef Herbrych: Co přinese dostavba Dukovan?

1 měsíc 2 týdny ago

Dobré zprávy o jaderné energetice přicházejí z našeho regionu, ty špatné od státu. Tak to vidím jako člen nové krajské komise pro výstavbu jaderného zdroje v lokalitě Dukovany. Stát je opatrný, až liknavý, a jeho postoj k plnění Státní energetické koncepce nic nepřináší.

Marně čekáme, až jasně řekne: „Chceme energetickou základnu Česka stavět na využití jádra.“ A na druhé straně je v regionu vidět odhodlání hlavně Energetického Třebíčska a jeho partnerů záměr dostavby Dukovan dotáhnout do konce.
(číst celý článek)

číst dál

Mazanec

Místostarosta Klement už poosmé zve na charitativní běh

1 měsíc 3 týdny ago

Žďár nad Sázavou – Už osmý ročník charitativního běhu městem letos spolupořádá místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement (za KDU-ČSL). Akce s názvem „Pohybem k naději“ navazuje na úsilí sportovce Terryho Foxe, který se i se zhoubným nádorem kostí vydal napříč Kanadou, aby vybral víc peněz na výzkum rakoviny.

Josef Klement si od mládí prošel žďárským hokejem, fotbalem a basketbalem. Na vysoké škole dokonce cvičil taekwondo, později ve Žďáře působil i jako trenér florbalu a místostarosta Orla. „Rád sportuji, hlavně jezdíme s rodinou na kole. A chtěl bych, aby se dnes dařilo děti a mládež dostávat ven a vést je k aktivnímu pohybu. Ten je totiž i prevencí řady civilizačních chorob včetně rakoviny,“ vysvětluje místostarosta a otec tří dětí.

Smyslem akce je sbírka na výzkum rakoviny a podpora vybraných dětských a onkologických oddělení nemocnic. Za sedm let „Běhů“ se zúčastnilo asi dva tisíce lidí a dohromady se vybralo téměř 100 tisíc korun. Akci podporuje i vysočinská KDU-ČSL, která ji začlenila do svých grantových akcí.

Letošní ročník se uskuteční v pátek 2. 6. - v 15 hodin je registrace a v 16 hodin start. Jak Josef Klement zdůrazňuje, přijít může opravdu každý. „Nechceme dělat závody na trhání rekordů, spíš si chceme připomenout osud Terryho Foxe. Proto také se běh a chůze odehrávají spíš na symbolické délce 1500 metrů, cyklisté a inlinisté pak mají o něco delší trať,“ dodává místostarosta. (číst celý článek)

číst dál

Mazanec

Na gymnáziu se hovořilo o kvalitě zdraví

1 měsíc 4 týdny ago

V úterý 23.5. navštívil lékař a poslanec Vít Kaňkovský /KDU-ČSL/ velkomeziříčské gymnázium, aby zde studentům prezentoval téma kvality zdraví v České republice.

 

Ve své prezentaci primář Kaňkovský poukázal mimo jiné na rozdíly ve střední délce života i další kvalitativní rozdíly ve zdraví obyvatel České republiky a Švédska. Uvedl také rozdíly v životních návycích, ať už jde o konzumaci alkoholu či spotřebu tabákových výrobků, nebo množství zkonzumované zeleniny obyvateli těchto národů.  „Rozhodně nelze říci, že rozdíly v kvalitě zdraví obyvatel naší země a Švédska způsobuje kvalita a organizace zdravotní péče. V obou zemích je zdravotní péče velmi kvalitní. Bohužel je za významně horší kvalitou zdraví v ČR špatný životní styl, stravovací návyky, nízká pohybová aktivita a nedostatečný systém prevence nemocí ve srovnání se Švédskem,“ řekl Vít Kaňkovský, který je též místopředsedou Výboru pro zdravotnictví PS PČR. Právě primární prevenci - tedy předcházení nemocí - vidí Vít Kaňkovský jako zásadní cestu, jak zlepšit zdraví české populace.  

číst dál

Hosová

Hrozí českému zdravotnictví kolaps?

2 měsíce ago

Medical Tribune | 23.5.2017 | Rubrika: sešit A | Strana: 2 

České zdravotnictví i přes všechny problémy funguje, a i kdyby dostalo víc než nynějších zhruba sedm procent HDP, bude to stále málo, dokud se systém nezefektivní. Levice volá k zodpovědnosti stát, aby přilil další peníze, pravicové návody vyzdvihují větší odpovědnost občana. Problémem začíná být nedostatek lékařů a sester v nemocnicích, dlouhodobým problémem je malá provázanost nemocniční a ambulantní péče, zatím neřešeným problémem návaznost zdravotní a sociální péče. Politici při nástupu slibují, předkládají koncepce, nebo alespoň záchranné plány. Jen málo z jejich slibů nakonec projde úspěšně Parlamentem, a tak zdravotníci i pacienti na řešení stále čekají. Současná situace svědčí o tom, že politici jsou vzdáleni realitě a neřeší, co by řešit měli. Zeptali jsme se odborníků: Jaké jsou podle vašeho názoru tři nejpalčivější problémy českého zdravotnictví, které je nutno řešit?

MUDr. Vít Kaňkovský, místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny PČR:

Jsem jednoznačně přesvědčen, že nejpalčivějším problémem zdravotnictví v ČR je v současnosti narůstající deficit zdravotnických profesí – lékařů, sester i dalších profesí. Řešit tento problém je naprosto zásadním úkolem, nechceme-li v krátké době dospět ke kolapsu některých důležitých segmentů zdravotnictví. A není to jenom o zdravotnících v nemocnicích, je třeba řešit i nedostatek praktických lékařů a stomatologů, zejména na venkově. Dalším zásadním úkolem je zlepšení postavení zdravotníků, a to nejenom z hlediska finančního ohodnocení, ale i z hlediska pracovních podmínek, v tomto ohledu vidím jako nejdůležitější redukci nadměrné administrativní zátěže. Nadmíra administrativy je odvádí od jejich nejdůležitější činnosti, přímého kontaktu s pacienty. A do třetice – k zachování vysoce moderní zdravotní péče je třeba hledat cesty k dalšímu zefektivnění fungování českého zdravotnictví – zvýšení dohledu nad přímo řízenými organizacemi, aplikace centrálních nákupů, důsledné posuzování účinků a efektivity nových zdravotnických technologií a léků atd. Stejnou důležitost má i hledání dalších finančních zdrojů do zdravotnictví, například směřovat do zdravotnictví část výnosů z prodeje tabáku a alkoholu.

číst dál

Hosová

Pavel Janoušek: Jak s dotacemi pro vesnické prodejny?

2 měsíce ago

Měl by někdo přispívat na provoz prodejen na malých vesnicích nebo v místních částech? To je otázka, na kterou hledám odpověď jako starosta i jako člen krajského výboru pro regionální rozvoj. Na něm vznikl nový grant, který by podpořil venkovské prodejny. Těch u nás od roku 1995 ubylo téměř o třetinu.

Na jednu stranu se v řadě obcí provozování malé prodejny stává spíš sociální službou, na druhou stranu se mnohdy k prodejnám chovají macešsky jejich provozovatelé. Anebo je nepodpoří místní obyvatelé a raději nakupují v supermarketu ve městě. Jenže hlavně ti starší a nemocní takovou volbu nemají.

Věřím, že Krajem Vysočina nově vyhlášený grantový program pomůže právě jim. Nám ostatním zbývá uvědomovat si, že nižší ceny i pohodlnější nákupy potravin v supermarketech jsou vykoupeny dalšími zápory. Řetězce jsou zásobovány tolik kritizovanými kamiony, deformují výkupní ceny zemědělcům, dávají malý prostor regionálním výrobcům a jejich zaměstnanci často pracují pod tlakem.(číst celý článek)

číst dál

Mazanec
Zaškrtnuto
1 hodina 7 minut ago
Subscribe to KDU-ČSL Vysočina feed