Náměšťfest 2010

 

Náměšťfest – kvalitní zábava i hodnotné umění
 
Již počtvrté se v Náměšti nad Oslavou uskuteční o víkendu 18.- 20.6. festival křesťanské kultury Náměšťfest. Kdo se účastnil některého z předešlých ročníků, tak tuší, v čem spočívá jeho kouzlo. Ten, komu se to dosud z jakéhokoliv důvodu nepodařilo, má velkou šanci to napravit a zažít nevšední kulturní zážitek v prostředí plném pohody a vzájemné radosti. Navíc mu nebude odepřeno ani hodnotné umění v podání špičkových interpretů, kteří sice nezaplňují stránky bulváru, ale sklízí uznání v odborných kruzích a mezi davy příznivců.
 
Loni tak bylo možno si poslechnout vítěze slovenské ceny Aurel ( u nás Anděl ) – skupinu Kerygma, dále legendu Spirituál Kvintet, nebo white rockovou skupinu Michael, která sklízí úspěchy v hitparádách u nás.
 
Letos pořadatelé sáhli po další klasice v tomto žánru – skupině OBOROH. Toto uskupení změnilo několikrát svůj styl, nicméně na kvalitě hudby i textu to ani po 20 letech nikterak neubralo a večerní vystoupení v přírodním areálu farní zahrady určitě bude patřit k jednomu z nejhodnotnějších zážitků festivalu. Vystoupí v pátek po 20. hodině.
 
Dalším takovým by mohlo být například vystoupení více než 80 účinkujících v symfonickém art rockovém projektu Harmonia Laudes s názvem SONGS FOR GOD. Práce Karla Tomka, která již víc než půl roku zaplňuje chrámy v celé ČR bude ke slyšení v sobotu odpoledne v chrámu sv. Jana Křtitele. Zde také budou slaveny dvě mše s hudebním doprovodem. V pátek po zahájení od 17 hodin ji doprovodí soubor Vysočina a v neděli od 9.hodiny Chrámový soubor Ja.S. Po něm ještě v neděli vystoupí soubor Fénix, a skupina Soumrak.
 
Své dovednosti předvedou i dětské scholy a sólisté. Tancechtivá mládež si přijde na své při večerním vystoupení dalších rockových a folkrockových skupin. Za všechny lze uvést Šatlavu, Angles, Vokativ, C.N.S, nebo Blabovy Stromy.
 
V rámci festivalu však nebude znít jen hudba. V chrámu sv. Jana Křtitele bude instalována výstava dřevořezeb Františka Věžníka, fotografická soutěž, nebo na faře výstava liturgických předmětů a knih. Pokračovat se bude v ručním přepisování bible a pro zvídavé bude připravena prohlídka věže a kostela s komentářem. Pravidelné „polední mluvené slovo“ v sobotu pronese a na besedování se všemi přijede také MUDr.Doc. Jaroslav Max Kašparů.
 
Pro zájemce, kteří by chtěli přijet na všechny tři dny nabízí pořadatelé možnost přespání zdarma ve vlastních stanech přímo v areálu zahrady. V provozu bude také úschovna kol, dětské hřiště a bohaté občerstvení. Vstupné je v pátek i v sobotu po 50 Kč.
 
Více o programu a dalších akcích náměšťské farnosti se dozvíte na stránkách www.farnostnamest.cz. Akci jako tradičně podpořila Skupina ČEZ, město Náměšť a firmy Ferrum, OZM Research, Interm a Envinet. Mediálními partnery jsou Horácké noviny, Třebíčský deník, Radio Proglas, Televize NOE a časopisy IN a Naše rodina. Pořadateli jsou farnost sv. Jana Křtitele Náměšť a MO KDU - ČSL.
 
Za pořádající se na všechny těší Jaroslav Hrubý