Ad Proti srsti

Byl jsem upozorněn na článek v Horáckých novinách, který se týká přímo i mě. Tyto noviny nekupuji ani nečtu pro jejich velmi nízkou úroveň. Jelikož zmíněný článek je i na jejich webu, mohl jsem si jej přečíst také já. Dlouho jsem se tak nepobavil. Já i autor zmíněného článku jsme z jedné vsi a znám ho, proto mě nijak svojí úvahou nepřekvapil. Pokusím se tedy vše vysvětlit maximálně názorně, aby to pochopil i on.

Jako učitel s 9. letou praxí znám problémy naší vzdělávací soustavy více než dobře. Ze školství jsem odešel teprve před rokem a pořád je mi tento obor blízký. Proto jsem se besedy zúčastnil. Školství by mělo být nepolitické téma (a žádný novinář mě nikdy nepřesvědčí o opaku). Beseda byla uspořádána za pomoci vzdělávací agentury Commservis, uskutečnila se v knihovně a ne třeba ve stranickém sídle. Na pozvánce nebyla ani zmínka o nějaké politické straně. Mělo jít o ryze odbornou a ne politickou akci.

Commservis poslal pozvánku do každé školy v okrese. Zváni byli všichni učitelé. Úmyslem bylo, že se seznámí s připravovanými změnami ve školské legislativě a sdělí paní Šojdrové problémy a zádrhely současného stavu. Probíhající reforma naší vzdělávací soustavy není rozhodně bezproblémová a pád kvality škol na všech stupních je alarmující. Přišla však jen hrstka učitelů a pozitivní efekt pro naše školství se nekonal.

Když jsem napsal že naše učitele zřejmě nic netrápí, bylo to myšleno samozřejmě s mírnou nadsázkou. Jejich problémů je hodně. Na druhou stranu ochota většiny učitelů řešit jiné problémy než ty přímo související z jejich vlastní školou je nízká. Své kolegy ze škol znám dobře a tak to prostě je. Ukazuje se, že i učitelé by potřebovali profesní komoru která by je zastupovala navenek. I když tuto funkci částečně plní školské odbory, není současný stav ideální.

Zlepšení našeho školství nebo alespoň zastavení propadu jeho kvality je běh na dlouhou trať. Musí se toho udělat hodně. A když budu moci k tomuto cíli přispět třeba jen velmi malým dílem, udělám to. Žádný novinář mě od toho neodradí.

Bc. Štěpán Komárek
Místopředseda OV KDU-ČSL

Pokud se chcete seznámit s obsahem článku co vyšel v Horáckých novinách, hledejte na www.hornov.cz.