Studentské volby nanečisto bez agitace nemají smysl

Praha / Jihlava – Zákon zakazuje jakoukoli propagaci politických stran na školách, přesto tam studenti půjdou za necelý měsíc k volebním urnám. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Kasala by tak fiktivní volby dávaly smysl pouze v případě, že by politici mohli jít s kampaní také mezi studenty. Navrhuje proto změnit zákon, který omezuje politickou angažovanost na školách...

„Školy chtějí být na jednu stranu tím, kdo v mladých lidech probudí občanskou odpovědnost a zájem o politické dění, ale na druhé straně jim zákon brání v tom, aby se studenti na půdě školy setkávali s přímou politickou propagací včetně debat s jednotlivými kandidáty,“ vidí dvojkolejnost situace kolem studentských voleb nanečisto Jan Kasal, který je zároveň jedničkou lidovců na Vysočině.
Kasal tak navrhuje změnu tohoto sporného školského zákona, který si každá škola vykládá po svém. „Odpadly by složité dohady kolem každé besedy s politikem, které se na školách běžně konají,“ naráží Jan Kasal na situaci, kdy na školy jezdí politici debatovat v rolích odborníků na jednotlivé oblasti společenského života. V těchto případech je často problém určit, co už je za hranicí a spadá pod politickou propagaci.
„Studenti na středních školách jsou rozumní lidé, kteří si dokážou udělat samostatný názor a nenechají se jen tak někým oblafnout. Navíc mezi mladými studenty jsou dost často lidé, kteří se sami angažují v mládežnických organizacích jednotlivých politických stran,“ dodává Kasal, který tak zároveň upozorňuje, že politická agitace na školách funguje i bez velkých akcí a nelze se jí nikdy stoprocentně vyhnout.

Kontakt: A.Holub holub@ji.cz, 567305804