Poslanecká návštěva se nesla ve znamení nedostatku lékařů i těžby uranu

Vysočina – Nedostatek zdravotnického personálu, financování sociální péče, ale i provoz mlékárny a těžba uranu. To jsou témata, která lékaře a vysočinského poslance Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) provázela uplynulý týden při jeho návštěvě Moravských Budějovic, Jemnice, Polné a Věžnice.

Ve středu si v doprovodu zastupitele Petra Žáka prohlédl Domov sv. Antonína v Moravských Budějovicích, který má kapacitu 80 lůžek a jehož zřizovatelem jsou boromejky. Poskytuje bydlení pro seniory a zdravotně postižené a také odlehčovací služby. Poslanec hovořil s jeho ředitelem Ladislavem Chloupkem a na následné besedě s obyvateli a zaměstnanci domova se vyjadřoval hlavně k nedostatku zdravotnického personálu, dalšímu vzdělávání lékařů nebo financování sociální péče.

„Nedostatek lékařů a sester je ještě důležitější věcí než vybavení nemocnic supermoderními přístroji. Stipendia pro mediky a další formy motivace pro zdravotníky musíme hledat na všech úrovních,“ domnívá se poslanec, který s ředitelem probral i plánované investiční akce za podpory dotací státu.

Téma nedostatku lékařů provázelo MUDr. Kaňkovského i při návštěvě starosty a místostarosty Jemnice Miloslava Nevěčného a Petra Novotného. Oba zástupci města vidí jako problém hledání náhrad za praktické lékaře a zubaře, kteří se blíží k odchodu do důchodu. V diskusi se dále zástupci jemnické samosprávy dotazovali na současně projednávané zákony ve Sněmovně, které se dotýkají života a hospodaření obcí.

Čtvrteční návštěva Polenska začala v polenské mlékárně, kde poslance do mlékárenského provozu „zasvětili“ ředitel Václav Dejmal a výrobní ředitel Miloš Kvasnička. Problémem prvovýrobců mléka i jeho zpracovatelů jsou nyní výkyvy ve výkupních cenách mléka, praktiky některých obchodních řetězců atd. V Polné se Vít Kaňkovský sešel i s Ivo Řehákem, majitelem firmy HASOFT, která se za 25 let existence rozrostla na 30 zaměstnanců a dostavuje novou halu. Její sortiment sahá od speciálních maltovin přes opravy střech a revitalizaci balkonů až po konstrukční spojovací fitinky, které se dokonce objevily i při natáčení „bondovky“ Casino Royale.

Následovalo jednání s dlouholetým starostou Polné Jindřichem Skočdopolem. Po něm poslanec Kaňkovský přijel do Věžnice, kde na něj čekal starosta obce Josef Málek, starosta nedalekého Brzkova Aleš Bořil a právník Luboš Kliment, který obce zastupuje v jednání se státem kolem těžby uranu. Kaňkovský souhlasil, že nedávné vyjádření ministra Jana Mládka k obavám obcí z obnovení těžby uranu bylo necitlivé. Při dalších komplikacích přislíbil pomoc ve sněmovně, kde už v zimě interpeloval ministra životního prostředí, kterého žádal o jasné vyjádření k případnému novému geologickému průzkumu a dále vystoupil s požadavkem, aby v dalším řízení měly dotčené obce kompletní informace. (tz)