Zemřel František Reichel

Ve věku 82 let zemřel v pátek 20. listopadu 2020 vědec a bývalý politik František Reichel, který byl také významným organizátorem církevního života. V sobotu o tom informoval jeho syn. František Reichel byl v roce 1989 jedním z hlavních organizátorů pouti na svatořečení Anežky České do Vatikánu, jíž se zúčastnilo na sklonku komunistického režimu na 10 000 věřících nejen z tehdejšího Československa, ale i krajanů, žijících v exilu.

František Reichel vstoupil v roce 1970 do Československé strany lidové a v roce 1974 se stal členem jejího ústředního výboru. V té době také organizoval různé aktivity pro katolická společenství. V 80. letech spoluorganizoval cyrilometodějské poutě na Velehrad a úzce spolupracoval s kardinálem Františkem Tomáškem.

Od jara 1989 připravoval pouť do Říma na kanonizaci sv. Anežky. Na konci listopadu 1989 přijal nabídku stát se ministrem bez portfeje za lidovce v první vládě Mariána Čalfy a poté v jeho druhé vládě zastával funkci ministra pro vědu a techniku. V dubnu 1990 z vlády odešel kvůli lustracím a angažoval se v otázce církevních restitucí. Působil také v komunální politice.

R. I. P.