Kandidáti do krajských voleb 2016

j

1. Ing. JAROMÍR KALINA (* 13. 12. 1965) z Jihlavy je ženatý, má syna a tři dcery a dvě vnoučata. Po novoměstském gymnáziu absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Osmnáct let pracoval ve sklářství na úrovni technologie, středního a vyššího managementu. Práci ve sklářství ukončil jako výrobní ředitel sklárny Bohemia v Antonínově Dole. V letech 2006 až 2014 působil v Pivovaru Jihlava jako ředitel výroby a sládek. Nyní je druhým rokem náměstkem jihlavského primátora, na radnici má na starosti správu majetku a informatiku. Je předsedou vysočinských lidovců a vysočinským lídrem KDU-ČSL do krajských voleb 2016.

„V životě jsem se vždy snažil jít s velkorysostí a rozvahou za zvoleným cílem, s pokorou a vnímavostí, bez zaslepení a arogance. V dosavadních profesích jsem se vždy uživil i bez politiky. Svoje působení v politice beru jako službu, mám co vracet rodině i společnosti. Věřím, že kdo má chuť a odvahu pozitivně proměňovat společnost, je povinen své hřivny rozmnožovat ve prospěch současných i budoucích generací,“ říká Jaromír Kalina.

koníčky: hudba – hra na kytaru, zpěv, sport – fotbal, tenis, cyklistika, plavání, motorismus, filosofie, historie. Oblíbené sportovní týmy: Dukla Jihlava a FC Vysočina.

oblíbené jídlo: není těžké mě odměnit dobrým domácím jídlem, nezapomenu pochválit. Nesmí ovšem chybět Ježek nebo lokální minipivovar (např. Horác, Martin…)

+ potěší ho: když se něco dobrého podaří a vůbec se na tom nemusí podílet. Dále úsměv, chápavý pohled, spolehlivě také široká rodina a blízcí přátelé

– naštve ho: programová lež, arogance, neúcta k druhým. V tu chvíli umím být tvrdý a agresivní


Josef Herbrych

2. JOSEF HERBRYCH (20. 4. 1963) z Rokytnice nad Rokytnou je ženatý, má dva syny a dceru a vnuka. Vystudoval Střední průmyslovku stavební v Třebíči, od mládí tíhnul ke stavařině a chodil na stavební brigády. V této profesi také pracoval do doby, než se stal starostou Rokytnice nad Rokytnou. V této funkci působil 12 let. Nyní působí jako asistent senátora Františka Bradáče a poslance Víta Kaňkovského.

„Úřady se čím dál větší byrokracií vzdalují lidem a řada věcí už se na menší vsi nedá vyřídit. Zároveň pozoruji nezájem řady lidí o dění v obci i ve státě, starostům chybí zpětná vazba. Snad nás až současné hrozby ve světě probudí k většímu zájmu o to, co vlastně chceme chránit a jak. Naději vidím v ochraně tradičních hodnot, v silné rodině, obcích i státě,“ vysvětluje Josef Herbrych.

koníčky: stavařina, historie a hraní na kytaru v zábavové kapele Balkánská dechovka

oblíbené jídlo: bramborové placky, hovězí steak

+ potěší ho: radost a spokojenost blízkých, práce ve veřejné funkci, která dává smysl

– naštve ho: lidská závist a lhostejnost


Pavel Janoušek

3. Ing. PAVEL JANOUŠEK (24. 1. 1979) žije v Oslavici na Žďársku a už šestý rok této sedmisethlavé obci starostuje. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval velkomeziříčské gymnázium a na VUT Brno fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií. Než se stal starostou, pracoval jako konstruktér elektrozařízení, vedoucí provozu ve výrobě osvětlení a také jako projektant.

„Starostové malých obcí nejvíc potřebují dostatek financí k rozvoji obce, aby jim zbyly peníze i na nepopulární věci, jako je oprava kanalizace či vodovodu. Kromě investice je ale třeba také podpořit život v obci, školství, kulturu… a povzbudit lidi k tomu, aby se také sami snažili něco pro obec udělat a uspořádat,“ říká oslavický patriot, který je od svých patnácti let také členem místních hasičů.

koníčky: moje rodina a moje obec, hasičství

oblíbené jídlo: jím rád, což je na mě vidět (smích)

+ potěší ho: když se něco v rodině i v obci podaří, když vidím kolem sebe spokojené lidi

– naštve ho: stěžovatel, který nechápe, že nelze vyhovět všem – a vůbec vzájemné nepochopení


Čeněk Jůzl

4. Ing. ČENĚK JŮZL (23. 9. 1955) z Havlíčkova Brodu je ženatý, má dvě děti a tři vnoučata. Za minulého režimu neměl ideální „kádrový profil“ – děda byl jako kochánovský kulak v 50. letech vězněn, otce a strýce vyhodili z vysoké školy. Čeněk Jůzl vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT a pracoval přes 20 let u spojů, poslední roky v manažerských pozicích Českého telecomu. Jenže práce v managementu v Praze už mu přišla tak vzdálená reálnému životu, že se vrátil zpět do Brodu, kde pracoval v elektrotechnické firmě ROS. V roce 2006 se stal uvolněným místostarostou města a je jím už třetí volební období.

Při působení v řídících funkcích se mu osvědčilo nepůsobit z pozice síly. „Moje heslo je: Nad nikým se nepovyšuj, před nikým se neponižuj. Snažím se s lidmi spíš radit a domlouvat, než něco řídit zcela direktivně. Zvlášť když je v naší společnosti cítit naštvanost, která se pak obrací třeba proti úředníkům, kteří pak mají obavy ze svých vlastních rozhodnutí,“ vysvětluje svým klidným hlasem elegán s knírkem.

koníčky: fotbal, volejbal, zahrádka, lyžování, kolo

oblíbené jídlo: plněný paprikový lusk s rajskou omáčkou

+ potěší ho: když je rodina zdravá a jsou dobré rodinné vztahy, když se daří v práci, a také inteligentní humor pánů Polívky nebo Ebena

– naštve ho: jakákoli nespravedlnost a faleš


Miroslav Houška

5. Ing. MIROSLAV HOUŠKA (2. 4. 1959) z Častrova je ženatý, má dceru a dva syny. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, pracoval v STS Hustopeče a pak v ZZN Pelhřimov. Tři období byl starostou obce Častrov, pro kterou získal titul Vesnice Vysočiny. Od roku 2004 je krajským zastupitelem, z toho tři roky působil jako uvolněný radní pro finance a majetek. Teď pracuje jako vedoucí ekonomického útvaru Správy městských lesů Jihlava.

„Vadí mi, když někdo žehrá na nedostatek peněz. Několikrát se mi potvrdilo, že kde je dobrá vůle a rozumné hospodaření, tam peníze nechybí. Přestože kraj hospodaří jinak než firma a nic nevyrábí, ani on nemůže žít na úkor budoucnost. Neustále by měl promýšlet, jaké potřeby kdy uspokojí, za jakých podmínek si bere úvěr a jak plánuje spořit do rezervy. U každé dotace by měl zvážit smysl projektu a provozní náklady,“ vysvětluje rozený optimista.

koníčky: cyklistika, lyžování, muzika, hasiči

oblíbené jídlo: vše od manželky

+ potěší ho: když je rodina pohromadě

– naštve ho: lež, když nefunguje zdravý rozum


Marie Dudíková

6. Mgr. MARIE DUDÍKOVÁ (13. 2. 1956) z Třebíče je původní profesí zdravotní laborantka se specializací hematologie a transfuzní služba. Dále vystudovala pedagogickou fakultu VŠP v Hradci Králové, nejprve obor charitativní a sociální práce, posléze sociální politiku, sociální práci a management neziskových organizací. Skoro celý profesní život se pohybuje v transfuzní službě – jako laborantka a manažerka pro dárcovství krve, nejdéle působila na pozici vedoucí Odběrového střediska v Třebíči. Ve městě je také členkou sociální komise a redakční rady farního časopisu.

„Každodenně se tak setkávám s těmi, kterým jsou lhostejnost a egoismus naprosto cizí, s dobrovolnými dárci krve. Tito lidé nemyslí jen na sebe, ale na úkor svého času a pohodlí jsou ochotni rozdělit se s potřebnými o část sebe sama, o část svého zdraví. Setkání s nimi mě vždy naplní nadějí a vírou v budoucnost. Moc bych si přála, aby podobná sounáležitost zavládla i mezi obyvateli našeho města, regionu, kraje. Všem by se nám lépe žilo,“ říká Marie Dudíková, jejímž velkým snem je také vybudování kamenného hospice na Vysočině.

koníčky: cestování, četba, zahrádka, léčivé byliny, květinová výzdoba v kostele
oblíbené jídlo: sýry a olivy

+ potěší ji: noví dárci krve a všechny důkazy o tom, že společnost je solidární
– naštve ji: bezcitnost, nespravedlnost


Radek Pátek

7. Mgr. RADEK PÁTEK (31. 8. 1981) z Velké Losenice je ženatý, má dvě dcery a syna. Vystudoval Pedagogickou fakultu na Univerzitě Hradec Králové. Na Biskupském gymnáziu ve Žďáru nad Sázavou a na Střední zdravotnické škole v Havlíčkově Brodě učil biologii, chemii a náboženství. Nyní působí na Žďársku i jinde po Vysočině jako živnostník – finanční konzultant společnosti Broker Consulting. Pracuje i jako asistent senátora Františka Bradáče. Ve Velké Losenici je radním a členem finančního výboru. Také je členem krajského Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.

„Finanční gramotnost v Česku roste, služby finančních konzultantů jsou kvalitnější, víc hlídané i víc ceněné. Přesto je stále co zlepšovat. Na rozdíl od západních zemí si u nás lidé málo spoří na důchod a bojí se investovat. Ani někteří podnikatelé si neuvědomují, že pár stokorun na penzijní připojištění nepokryje jejich potřebu v penzi. Určitě bude muset dojít k zásadnější důchodové reformě,“ vysvětluje Radek Pátek.

koníčky: čas strávený s rodinou, turistika, cyklistika

oblíbené jídlo: manželčina kuchyně

+ potěší ho: upřímná zpětná vazba v práci i v politice, každé dobré slovo a úsměv

– naštve ho: veřejná lež, nepřístupnost vůči novým pohledům na věc


Jan Tourek

8. Mgr. JAN TOUREK (10. 5. 1976) ze Světlé nad Sázavou je ženatý a má syna. Vystudoval učitelství biologie a tělocviku na Západočeské univerzitě, pět let učil v Praze na Žižkově. Roku 2004 se stal ředitelem ústavu sociální péče ve Zboží, který pod jeho vedením prošel zásadní modernizací. Po čtyřech letech místostarostování se ve Světlé nad Sázavou stal starostou a je jím už druhé období.

„Jako politici, ať už celostátní nebo komunální, jsme dostali hlas od lidí, kteří často pracují 12 hodin za 14 tisíc hrubého. Proto také musíme řešit to podstatné, co lidi trápí. Když už musí být dotace, tak je nedávat na nesmysly, ale vybudovat to, co chybí a je potřeba. V době, kdy si zákony protiřečí, je hlavní mít zdravý selský rozum,“ vysvětluje urostlý mladík.

koníčky: volejbal, turistika a cyklistika, literatura
oblíbené jídlo: večeře s manželkou, husa a vlastně všechno kromě čočky

+ potěší ho: když se něco dobrého podaří, co slouží lidem, když jsou lidi spokojeni a jsou na sebe hodní
– naštve ho: závist, hloupost, arogance, ale i tupé sledování televize bez ochoty udělat si vlastní názor


Magda Vaňková

9. Ing. MAGDA VAŇKOVÁ (9. 7. 1964) z Luk nad Jihlavou je vdaná, má dvě dcery a syna. Vystudovala telekomunikační techniku na elektrotechnické fakultě. S manželem podniká v rodinné firmě Dřevocentrum a spolu také provozují sjezdovku v Lukách nad Jihlavou a lyžařský areál na Křemešníku včetně přilehlého hotelu a lanového centra. Je šéfkou krajské sportovní komise a už čtvrté období zastupitelkou městyse Luk nad Jihlavou.

„Kraj by měl víc podporovat sportovní vyžití ve volném čase, které zároveň spojuje rodiny,“ říká energická a sportovně založená žena. Její dcerou je i mentálně postižená Magdička, která ji podle jejích slov naučila hlavně pokoře a empatii. „Hodně se dnes řeší inkluze žáků s postižením do běžných škol. Ano, ale vždy tak, aby tento krok prospěl a neublížil. Také nelze rušit speciální školství, které máme na vysoké úrovni,“ říká Magda Vaňková, která vyznává heslo „Co tě nezabije, to tě posílí“.

koníčky: lyžování, celoživotní skautka (na skautském táboře vaří pro 60 lidí)

oblíbené jídlo: maso, houby, uzeniny

+ potěší ji: když se celá rodina sejde na sjezdovce

– naštve ji: když něco ve státě jde ode zdi ke zdi – ať už je to daňová politika po firmy, nebo začleňování postižených, obecně také nefér jednání a mlžení


Eva Dvořáková

10. Ing. EVA DVOŘÁKOVÁ (9. 7. 1977) z Jihlavy je svobodná. Vystudovala Gymnázium v Jihlavě a fakultu managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nejprve působila jako učitelka angličtiny a němčiny, poté se věnovala podpoře podnikání formou dotací z EU a pracovala jako projektová manažerka. Čtyři roky byla ředitelkou regionální kanceláře agentury CzechInvest pro Kraj Vysočina, nyní je konzultantkou evropských fondů u poradenské společnosti.

„Evropské fondy mohou být dobrým pomocníkem, ale pokud pomáhají hlavně těm bohatším a vlivnějším a stávají se potenciálním zdrojem korupce politiků a úředníků, je něco v nepořádku. U evropských projektů by také každý měl zvážit, jaký si má vzít úvěr na jejich spolufinancování a jaké budou budoucí provozní náklady projektu,“ říká Eva Dvořáková, jejímž životním mottem je heslo Jamese Deana: Sni, jako bys měl žít navždy. Žij, jako bys měl umřít dnes.

koníčky: cestování, jóga, cyklistika, lyžování

oblíbené jídlo: vývar s játrovými knedlíčky od maminky

+ potěší ji: slušnost a upřímnost

– naštve ji: lež a lidská závist


František Bradáč

11. Ing. FRANTIŠEK BRADÁČ (28. 8. 1956) z Velkého Meziříčí je ženatý a má dvě dcery a dva syny a čtyři vnoučata. Vystudoval elektroenergetiku na Vysokém učení technickém v Brně. Poté pracoval v místní firmě Kablo. Od roku 1994 je nepřetržitě zastupitelem města, první tři roky byl místostarostou, pak až do roku 2010 starostou. Poté pracoval jako manažer investic ve firmě NKT Cables. Od roku 2014 je senátorem za Žďársko a už druhé období vykonává funkci zastupitele kraje.

V senátu mj. působí v podvýboru pro energetiku. „Chápu, že situace v přenosových a distribučních soustavách se změnila a je nutné reagovat, a to i změnou tarifního systému. Ale první návrh nového systému působil tak, že bude „trestat“ hlavně šetřivé domácnosti. Přitom problém vznikl hlavně u vysokého napětí, ne u nízkého, které odebírají menší spotřebitelé. Stát by si nejprve měl vyjasnit vztah k obnovitelným zdrojům, které mají na stabilitu soustav velký vliv,“ říká František Bradáč.

koníčky: focení
oblíbené jídlo: brambory v jakékoli formě – včetně zapékaných nebo bramboráku

+ potěší ho: široká rodina s dětmi a vnoučaty, když jsou dobré vztahy mezi lidmi
– naštve ho: nechuť lidí domluvit se, i když mluví stejným jazykem


Štěpán Komárek

12. Mgr. ŠTĚPÁN KOMÁREK (1. 10. 1974) pochází ze Starče, ale v současnosti žije v Černíči. Je ženatý a má 4 děti. Původně je vyučený truhlář, poté vystudoval stavební průmyslovku a později i pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně – výuku odborných předmětů a praktického vyučování. Nyní pracuje jako specialista informačních technologií na jihlavském magistrátu. Jako člen zastupitelstva působil už ve své rodné Starči, nyní je zastupitelem v Černíči. Působil také jako předseda vysočinských lidovců.

„Působil jsem jako zastupitel většího městyse, nyní vykonávám funkci zastupitele malé obce a pracuji na radnici velkého města. I proto dobře vím, že malá obec, větší městys i krajské město potřebují od kraje rozdílný přístup i rozdílné služby. Krajští politici si ne vždy správně uvědomují, že obyvatelé různě velkých celků mají různé potřeby a že se k jejich problémům musí přistupovat různě. Pokud to napravíme, pomůžeme všem obyvatelům kraje,“ vysvětluje Štěpán Komárek. Mezi jeho vlastnostmi nechybí houževnatost – např. svému bratru Lukášovi pomáhá v hájení zaměstnaneckých práv.

koníčky: dnes hlavně rodina, počítače, turistika, historie
oblíbené jídlo: pečené bramborové plátky

+ potěší ho: když se něco podaří, když dobrým lidem je dobře
– naštve ho: jakákoli nespravedlnost vůči někomu, nepoctivost, lež


Josef Koch

13. Ing. JOSEF KOCH (21. 8. 1955) z Pelhřimova je ženatý, má syna a dceru. Pochází ze Znojemska a vystudoval elektrofakultu na Vysokém učení technickém v Brně. Od roku 1980 učil na tehdejší Střední průmyslové škole strojnické v Pelhřimově, kde byl od roku 1999 také pět let ředitelem. Po učení a také správcování počítačové sítě na pelhřimovské Obchodní akademii se v roce 2014 stal místostarostou města. Na radnici má na starosti školství, kulturu a sport.

„Školství potřebuje dlouhodobou stabilitu, ne překotné změny. Zaslouží si i jiný způsob financování. Také si nejsem jistý přínosem plošné inkluze. Pokud je řeč o začleňování, lépe mu prospějí přípravné třídy před ZŠ, kde se děti se zdravotním, sociálním či jiným handicapem v malé skupině lépe připraví na první třídu ZŠ,“ říká Josef Koch.

koníčky: potápění, lyžování, automobilismus, informační technologie

oblíbené jídlo: řízek se salátem – a jako rodilý Moravák nepohrdne slivovicí

+ potěší ho: když se společně podaří dobrá věc, je to povzbuzením pro další práci

– naštve ho: populismus, nekorektní jednání, fámy


Pavla Krejzlová

14. PAVLA KREJZLOVÁ (24. 3. 1975) z Netína je vdaná, má syna a dceru. Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně vystudovala vychovatelství pro domovy mládeže. Pracovala v DDM a základní škole. Deset let vedla Školu umění Měřín (ŠUM), která nabízí celoroční práci s dětmi – od hudby a koncertů, tanců a výstav přes udržování tradic až po výtvarnou dílnu, výuku jazyků a letní tábory. Od roku 2010 je v zastupitelstvu Netína, z toho nejprve jako místostarostka, od roku 2012 pak starostka.

O své práci ve Škole umění Měřín říká: „Mimoškolní činnost je pozitivní v tom, že ji děti na rozdíl od školních aktivit samy chtějí dělat a baví je – ať už jde o jazyky, výtvarné a hudební obory nebo tělocvik. Byla to zajímavá práce a bylo pěkné sledovat, jak děti s chutí a nadšením dávají veškeré své úsilí a um do toho, co je zajímá. Dělali jsme tematické nebo charitativní koncerty a na celoroční činnost jsme navazovali letními tábory, opět zaměřenými třeba na hudbu a tance,“ vysvětluje Pavla Krejzlová.

koníčky: cyklistika, horská turistika, instruktorka lyžování ve Ski clubu Velké Meziříčí
oblíbené jídlo: špagety

+ potěší ji: cokoli dobrého
– naštve ji: lidská hloupost


Petr Němec

15. Mgr. PETR NĚMEC (16. 4. 1970) z Třebíče je ženatý a má dvě dcery. Vystudoval Husitskou teologickou fakultu v Praze. Už dvanáct let působí jako armádní kaplan v hodnosti kapitána, v duchovní službě občas vypomůže i v „civilu“. Jeho pracovištěm je vojenská základna v Náměšti nad Oslavou, byl už na třech zahraničních misích české armády – poprvé v Kosovu a poté ještě dvakrát v Afghánistánu.

„Mise vás přivede k pokoře a jinému myšlení. Snažím se, abych tam nepřekážel a byl užitečný – říká se tomu „služba přítomností“. Zvlášť v nebezpečnějších situacích jsou vojáci tvrdší a přísnější ke všemu, a duchovní by měl obstát už tím, že nebude prvoplánově zbožný,“ říká důrazně, a přitom s úsměvem Petr Němec. „Ještě před dvěma lety někteří Češi říkali, že armáda je k ničemu a jen stojí peníze. Teprve poslední dobou si už mnozí z nich uvědomili, že bez armády to nepůjde,“ dodává kaplan.

koníčky: šachy, ukulele
oblíbené jídlo: česká kuchyně

+ potěší ho: když potká někoho moudrého a rozumného, nějakého hrdinu všedního dne, který není zaměřen jen na sebe
– naštve ho: když potká někoho opačného (než výše)


Vladislav Hynk

16. Ing. VLADISLAV HYNK (6. 3. 1973) z Třeště je ženatý, má dva syny a dceru. Po vystudování stavební fakulty pracoval v Brně jako projektant, poté působil na městském úřadě v Třešti v pozici referenta, kde měl kromě jiného na starosti i místní kino. Od roku 2006 byl místostarostou města. V roce 2010 vyhrál s lidoveckou kandidátkou volby a stal se starostou. V čele šestitisícového města je tento fanoušek Slavie i druhé období, ve volbách 2014 jím vedená kandidátka vyhrála s téměř 40 procenty hlasů.

„Kdyby obce a města měly víc peněz, mohly by lépe dělat to, co chtějí jejich občané. Takhle často děláme to, co chce ten, kdo vypisuje dotace. Jako starosta bych si přál, aby Třešť nevymírala, ale aby se rozrůstala a rozvíjela. Podle mě by tento trend mohla zvrátit větší nabídka stavebních pozemků a možnost práce, ale i větší dostupnost služeb, které poskytuje naše radnice – třeba možnost vyřízení občanského průkazu pro naše občany,“ vysvětluje Vladislav Hynk se svým typickým úsměvem.

koníčky: hlavně volný čas s rodinou, turistika, běhání

oblíbené jídlo: svíčková a smažený sýr

+ potěší ho: když se něco dobrého povede a lidé to ocení, když se pracuje se zdravým selským rozumem

– naštve ho: lež, přetvářka všeho druhu, podraz


Jana Cudlínová

17. JANA CUDLÍNOVÁ (5. 3. 1966) ze Světlé nad Sázavou má syna a dceru. Vystudovala Střední průmyslovou školu v Jihlavě-Heleníně a poté pracovala v Integrované střední škole ve Světlé nad Sázavou jako mistrová odborného výcviku. Nyní působí jako bankovní specialistka České spořitelny pro region Havlíčkobrodska a Žďárska. Od roku 2014 je také nově zastupitelkou města Světlá nad Sázavou.

„Ve finanční gramotnosti se blýská na lepší časy, ale stále je prostor ke zlepšení.  Jsem ráda, že přibývá lidí, kteří řeší svoje finanční zajištění. A chápou, že odpovědnost za to, jak budou pak žít v penzi, závisí hlavně na nich,“ říká sympatická žena. „Investovat je také důležité do kvalitního vzdělání, které rozvíjí talent a nadání dítěte,“ dodává Jana Cudlínová.

koníčky: práce, která mě baví, dále odpočinek a relax s rodinou, cestování do ciziny i tuzemska jen tak bez plánu, ale s partnerem (úsměv)

oblíbené jídlo: každé dobré jídlo

+ potěší ji: krásný slunečný den, dobrá nálada, úsměv

– naštve ji: lež, podvod


František Pinkas

18. Ing. FRANTIŠEK PINKAS (26. 1. 1965) z Lukavce je ženatý a má tři syny a dceru. Vystudoval Střední zemědělskou a technickou školu v Blatné. Po vojně začal pracovat jako technik v místním ZD Lukavec. Od roku 2002 je zastupitelem tohoto městyse s více než tisícovkou obyvatel, od roku 2005 jeho uvolněným místostarostou a od roku 2010 pak starostou.

„I když není lehké v městysi naší velikosti, navíc na pomezí tří krajů, udržet všechny potřebné služby, jsem optimista a snažím se na své rodné hroudě najít vždy to lepší. Lidi jsou tu hodní, kriminalita prakticky žádná. Je tu takový rodinnější typ soužití, což se projevuje vzájemnou důvěrou i bohatou spolkovou činností. Osobně nemám důvěru ve volební kampaně ani v různá hesla a sliby. Zejména komunální politik získává důvěru hlavně tím, jak je vnímán, co je schopen pro lidi dělat dobrého,“ vysvětluje František Pinkas.

koníčky: různé domácí kutilské práce, turistika, motorka
oblíbené jídlo: řízek, segedínský guláš od manželky

+ potěší ho: když člověk umí najít radost i v maličkostech; když se daří práce a může být užitečný druhým; když dokáže najít cestu z něčeho, co se nedaří, a poučí se z toho; a také důvěra druhých – kdy podání ruky je cennější než smlouva od právníka
– naštve ho: lež, přetvářka


Josef Melník

19. MUDr. JOSEF MELNÍK (10. 2. 1979) z Bystřice nad Pernštejnem je ženatý a má dceru. Původně rodák ze Žatce vystudoval Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava ve slovenském Kežmarku. Následně absolvoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a poté osm let působil na chirurgickém oddělení Nemocnice sv. Zdislavy v Mostištích. V povolání chirurga nyní pokračuje třetím rokem v Nemocnici Boskovice. V současné době se připravuje k atestaci ze všeobecného praktického lékařství v Ordinaci Prudkých v Rovečném a ve Víru.

„Můžeš, ale nemusíš věřit v Boha. Stačí, když žiješ slušně a poctivě a pomáháš bližním. Všichni to ocení a Bůh tě odmění, aniž bys o to žádal.“ To je heslo tohoto životního optimisty.

koníčky: na prvním místě rodina, dále vysokohorská turistika a vážná hudba
oblíbené jídlo: středomořská kuchyně – zejména ryby a plody moře

+ potěší ho: upřímnost, pravdomluvnost, když jsou k sobě lidé slušní
– naštve ho: lhostejnost, nepoctivost, lež


Jaroslav Hrubý

20. Ing. JAROSLAV HRUBÝ (9. 8. 1968) z Náměště nad Oslavou je ženatý, má dva syny a dceru. Vystudoval chemicko-technologickou fakultu v Pardubicích. Celý profesní život pracuje v dukovanské elektrárně jako specialista pro nakládání s radioaktivními odpady, se specializací na tzv. bitumenaci (metoda úpravy odpadů do bezpečné formy pro uložení).  Kromě toho je už druhé období radním v Náměšti, kde také spolu s farností připravuje různé sportovně-kulturní akce, mj. multižánrový festival křesťanské kultury Náměšťfest (letos 10. výročí).

Jak jako zaměstnanec Dukovan umí obhájit elektřinu z jádra? „Velký jaderný zdroj dokáže do sítě stabilně dodávat dostatečný výkon na pokrytí základních potřeb. Navíc je to relativně čistá energie – nevzniká tolik odpadů a ekologických zátěží jako u ostatních alternativ – zelené nevyjímaje. Obnovitelná energie vůbec není tak zelená, jak se tváří. A už vůbec ne v podobě, v jaké se u nás nedávno rozšířila. Budoucnost vidím v soběstačných ostrovních provozech, dvou velkých jaderných zdrojích a několika malých (vodních) na pokrytí špiček,“ uvádí Jaroslav Hrubý.

koníčky: cestování s rodinou, historie, zahrada, pěstování bonsají, hudba, Jára Cimrman
oblíbené jídlo: halušky s brynzou a slaninou

+ potěší ho: když se něco společně podaří a slouží to lidem
– naštve ho: lidská nesnášenlivost a závist, sobeckost, byrokracie


Petr Piáček

21. Ing. PETR PIÁČEK (30. 8. 1978) z Jihlavy je ženatý a má tři syny a dvě dcery. Vystudoval dopravní fakultu Českého vysokého učení technického v Praze. Stáž absolvoval na Technické univerzitě v německém Ilmenau. Poté pracoval jako asistent na katedře dopravní techniky a po návratu do Jihlavy působí jako zkušební inženýr v jihlavském podniku Bosch Diesel. V krajském městě také pracuje v komisi rady města pro dopravu.

Dopravě se věnuje i v řadě svých textů v regionálních médiích. Zamýšlel se mj. i nad tím, zda by mohlo být MHD zdarma. „Můžeme se v tomto ohledu inspirovat v polských městech velikosti Jihlavy i ve Frýdku-Místku, kde je MHD zdarma a díky tomu se tam podařilo snížit počet aut v ulicích a přitom neúměrně nezvýšit náklady na MHD. Klíčové je v každém případě propojení MHD s regionálními autobusy a vlaky. A snaha o co nejjednotnější jízdní doklad,“ vysvětluje Petr Piáček.

koníčky: rodina, cyklistika, cestování, automobilový sport
oblíbené jídlo: cokoliv, co uvaří jeho žena

+ potěší ho: když s rodinou dělá něco společně, třeba když se podaří vyjet na kole a děti to baví
– naštve ho: když někdo nedrží slovo a ještě k tomu lže


Michael Omes

22. MICHAEL OMES (9. 5. 1968) z Přibyslavi je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval žďárskou průmyslovku a už řadu let pracuje jako vývojový specialista v přibyslavské strojírenské firmě ACO Industries, která se má rozrůstat o logistické centrum a přibírat další desítky lidí. Michael Omes pracuje jako jeden z mála v naší republice na vývoji potrubních systémů a jejich certifikacích pro lodní průmysl – což by mohl být reálně splnitelný sen všech kluků, kteří se narodili v zemi bez moře, a přesto touží být námořníky.

Od roku 2014 je Michael Omes navíc neuvolněným místostarostou Přibyslavi. Jak se mu daří vše skloubit? „Dříve jsem hodně skautoval a právě ve skautu jsem se naučil všestrannosti, která se mi celý život hodí – ať už jde o skloubení práce ve firmě a na radnici, ale také o skloubení rodiny s mými koníčky,“ říká sportovně založený muž. A jeho hobby mají opravdu široký záběr:

koníčky: turistika, příroda, astronomie, hraní na smyčcové nástroje (dříve hrál i v orchestru)

oblíbené jídlo: kapr a tradiční česká kuchyně

+ potěší ho: úsměv ve tváři druhých lidí, tolerance a ohleduplnost

– naštve ho: když někdo boří mezilidské vztahy


Josef Klement

23. Ing. JOSEF KLEMENT (22. 7. 1971) ze Žďáru nad Sázavou je ženatý a má dva syny a dceru. Vystudoval strojní fakultu na VUT Brno, pracoval jako programátor a pak jako projektový manažer v Automotive Lighting. V roce 2014 se stal uvolněným místostarostou města, na radnici má starosti školství, sociální oblast, sport a finanční odbor.

V školském zákoně čeká na změnu systému dotací na žáka, kvůli kterému nyní školy zbytečně „soupeří“ o žáky. „Ve třídách by po změně systému mohlo být i méně dětí. Také by mělo být méně víceletých gymnázií, která stahují z 6. tříd základních škol talenty. Jednak tím klesne úroveň zbylých žáků a jednak je to hřebík do rakve učebním oborům. Podle mě je lepší vyučený šikovný řemeslník, než někdo, kdo se žene za vidinou maturity, ale pak hledá práci s univerzálním vzděláním,“ říká optimisticky působící muž.

koníčky: pokud je čas, rekreační sport – cyklistika, fotbal, florbal

oblíbené jídlo: přírodní maso s jakkoli upravenými brambory

+ potěší ho: má radost, když lidé dokážou přemýšlet o společných věcech

– naštve ho: sobeckost a lež


Eva Vráblová

24. Mgr. EVA VRÁBLOVÁ (5. 4. 1963) z Jemnice je vdaná a má tři děti. Původní profesí je porodní asistentka, ale vždy si přála pracovat v Charitě, protože ji oslovují její křesťanské hodnoty. Vystudovala Teologickou fakultu Jihočeské univerzity – obor Etika v sociální práci. Nyní působí jako vedoucí středisek sv. Zdislavy a sv. Anežky v Oblastní charitě Třebíč. Pod sebou má asi 70 zaměstnanců.

„Před dvěma roky u nás vznikl projekt Domácí hospicové péče, který 24 hodin denně poskytuje pomoc lidem přímo u nich doma. Patří mezi sedm projektů v Česku, které ověřují možnost financování této péče pojišťovnami. Myslím si, že v době rozpadů vícegeneračních rodin a stěhování mladých lidí do měst jde o důležitou snahu umožnit lidem důstojné dožití doma,“ říká Eva Vráblová.

koníčky: rodina, domácnost, četba (Benedikt XVI.), poznávací turistika

oblíbené jídlo: sýry a k nim sklenička vína

+ potěší ji: průhledné lidské vztahy, podpora rodiny v její časově i emočně náročné práci

– naštve ji: závist


Vít Kaňkovský

25. MUDr. VÍT KAŇKOVSKÝ (5. 2. 1970) z Třeště je ženatý a má tři dcery a syna. Po gymnáziu v Telči vystudoval lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Jako lékař pracoval v Brně i v Jihlavě a od roku 2000 působí v Nemocnici Havlíčkův Brod. Tam také byl v letech 2006 až 2011 ředitelem a od roku 2012 je primářem Centrálních operačních sálů a centrální sterilizace. Už šesté období je zastupitelem Třeště, od roku 2012 také zastupitelem kraje a od roku 2013 i jediným lidoveckým poslancem za Vysočinu.

 „Jako lékaři mi vadí přirovnávání českého zdravotnictví k „černé díře“. Ano, je třeba v něm stále hledat úspory, ale teď je jeho nejvážnějším problémem nedostatek zdravotnického personálu, a to nejen v nemocnicích. To je ještě důležitější než vybavení nemocnic supermoderními přístroji. Stipendia pro mediky a další motivace musí hledat všechny strany společně,“ říká Vít Kaňkovský.

koníčky: hudba – zejména zpěv, tenis, lyžování

oblíbené jídlo: Caesar salát

+ potěší ho: volná chvíle s rodinou

– naštve ho: lidská malost


Tomáš Křišťan

26. Ing. TOMÁŠ KŘIŠŤAN (22. 5. 1955) z Milotiček u Červené Řečice je ženatý a má dvě děti. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze a celý svůj profesní život se věnuje zemědělství. Učil na Střední zemědělské technické škole v Humpolci a nyní hospodaří na ekofarmě v Milotičkách u Červené Řečice. V roce 1999 získal Bartákův hrnec, cenu za nejlepšího českého ekozemědělce. Zastupitelem města byl 24 let, z toho 12 let místostarostou.

„Za mého mládí býval v přírodě pestrý život. Dnes příroda chudne, mizí vepříny i kravíny, brambory, řepa a rostou lány řepky a kukuřice. Monokultury žádají častější postřiky a způsobují erozi. Práce s půdou se znovu musí stát otázkou citu, a ne tržního přístupu, který krajinu spíš devastuje. Musí se hledat rovnováha a musejí se vychovávat lidi, kteří mají odvahu žít na venkově,“ uvádí Tomáš Křišťan.

koníčky: farmaření, rybaření a manželka

oblíbené jídlo: česká kuchyně

+ potěší ho: zdravý rozum a pokora u mladých lidí

– naštve ho: závist a lidská bezohlednost


Ondřej Pavlas

27. ONDŘEJ PAVLAS (14. 12. 1980) z Havlíčkova Brodu je svobodný. Vystudoval elektroprůmyslovku v Jihlavě a nyní pracuje jako technik Vodovodů a kanalizací Havlíčkův Brod. Od mládí se v rodném Skuhrově věnoval fotbalu. Hrál okresní přebor za Lučici, kde začal trénovat mládež. Nyní už více jak 10 let trénuje trenér mládeže v Havlíčkově Brodě. Má na starosti téměř 40 dětí. V uplynulých pěti letech pracoval jako manažer brodského fotbalového klubu.

„Baví mě, když děti přenesou do zápasů to, co se učíme a i díky tomu vyhrávají zápasy. Mládeži se celkově musíme hodně věnovat. Bohužel v českém sportu chybějí peníze, ze kterých by se dětem zaplatili trenéři. Někde dají peníze obce nebo sponzoři, ale podle mě by to mělo zejména řešit ministerstvo školství, pod které sport patří,“ říká sportovně založený muž.

koníčky: samozřejmě hlavně fotbal

oblíbené jídlo: všechno, nejradši má rajskou omáčku s knedlíky

+ potěší ho: když se dostaví úspěch v čemkoliv, co člověk dělá

– naštve ho: neúspěch


Tomáš Kučera

28. Ing. TOMÁŠ KUČERA (14. 11. 1971) z Velké Bíteše je ženatý, má tři dcery a dva syny. Vystudoval strojírenství na VUT v Brně, poté se stal konstruktérem v PBS ve Velké Bíteši. V této strojírenské firmě pracoval v letecké divizi, a to na výrobě turbovrtulových motorů. V Bíteši je už druhé období místostarostou města, předtím působil v zastupitelstvu. Od roku 2012 je také krajským zastupitelem.

„Strojírenství má u nás velkou tradici, ale potenciál se snižuje a šikovní strojaři a elektromechanici se shánějí hůř. Je to bohužel i tím, že naše společnost neoceňuje manuální zručnost a význam řemesel a kluci nejsou od malička vedeni ke kutilství, nemodelují, nemají potřebu něco manuálně tvořit,“ říká vysoký muž se svým typickým hlubokým hlasem.

koníčky: zámečnická dílna, vojenská technika (auta i letadla), zajímá se i o přehrady, mosty a podobné velké stavby

oblíbené jídlo: česká kuchyně – jako guláš, svíčková a vepřo knedlo zelo – a k tomu pivo

+ potěší ho: štěstí s rodinou, zvlášť s nejmenším tříletým dítětem

– naštve ho: zjednodušený pohled na problémy, nezájem o porozumění problému a vyslechnutí jiného názoru


Marek Matějek

29. ThLic PhDr. MAREK MATĚJEK, PhD. (25. 7. 1977) z Třebíče je ženatý a má dvě dcery. Vystudoval Filozofickou fakultu a Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Je historikem, teologem i pedagogem, na výčet jeho titulů a absolvovaných studií tento krátký formát nestačí. Po zkušenostech s vedením Farní charity či výukou dějepisu na Křesťanském gymnáziu v Praze nyní působí jako rektor Západomoravské vysoké školy v Třebíči.

V historii je specializuje na dějiny dětství ve středověku a podle něj určitě neplatí klišé, že výchova dětí tehdy musela být necitlivá. „Co se týká dějepisu obecně, ten se dnes vyučuje zbytečně popisně. Spíše bychom se měli snažit porozumět tomu, proč tehdy lidé jednali tak, jak jednali, než odsudkům, posuzování a datům, která nic neřeknou. Pokud člověk porozumí tomu, odkud pochází, pak i lépe pochopí, kam směřuje. Proto je pro mě důležité spojení historie a teologie,“ říká Marek Matějek.

koníčky: cyklistika, běh, literatura, architektura, lidová kultura

oblíbené jídlo: vepřo knedlo zelo

+ potěší ho: výsledky jakékoli poctivé práce

– naštve ho: bezpráví


Zdislava Součková

30. Bc. ZDISLAVA SOUČKOVÁ (3. 5. 1972) z Kamenice u Jihlavy je vdaná, má tři syny a dvě dcery a vnučku. Vystudovala sociální a charitativní práci na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Celý profesní život pracuje v Oblastní charitě Jihlava, nyní jako zástupkyně ředitele. V Kamenici působí v sociální komisi městyse, je členkou Orla a aktivně se podílí na dění ve farnosti, mj. vede dětskou scholu i scholu Pazdeři.

V její práci ji trápí hlavně nedostatečné financování sociálních služeb, které neumožňuje dostatečně zabezpečit materiálně technický rozvoj služeb (auta pro terénní služby, rehabilitační a kompenzační pomůcky) a adekvátně odměnit pracovníky za jejich náročnou práci. „Důležité je, aby v sociální oblasti pracovali lidé se srdcem na dlani, kteří by neviděli jen to, že ten člověk potřebuje umýt, obléct a pomoct s jídlem, ale aby se k němu uměli i lidsky chovat, popovídat si s ním a vnímat jeho potřeby. Charita není McDonald, aby všem „sázela“ to samé,“ říká usměvavá žena.

koníčky: zpěv, tanec, lyžování a cestování – zvlášť motocyklové s manželem na Yamaze Frazer

oblíbené jídlo: tatarský biftek

+ potěší ji: když se každé ráno ve zdraví probudí a když večer celá rodina uléhá v pořádku

– naštve ji: lidská hloupost


Ladislav Ivan

31. Ing. LADISLAV IVAN (28. 4. 1954) z Ledče nad Sázavou je ženatý a má dvě dcery. Vystudoval strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně a postgraduálně Výzkumný ústav svářečský v Bratislavě. Pracuje jako technicko-ekonomický pracovník v ledečské strojírenské firmě Galatek, která se zabývá výrobou zařízení na povrchové úpravy. V ledečském zastupitelstvu působí druhé období, od roku 2014 navíc v radě.

„V českém školství se bohužel v nedávných letech upřednostnila řada maturitních oborů bez praktického využití. Vžil se názor, že technika je něco podřadného. Tím vznikla na trhu velká díra po řemeslnících a strojařích. Naštěstí si teď už i rodiče uvědomují, že ne každý může být manažer, a už přicházejí do popředí klasické obory, ve kterých jsme jako Češi vždy byli dobří,“ říká Ladislav Ivan.

koníčky: zahrada, entomologie – má sbírku motýlů

oblíbené jídlo: obecně přírodní a domácí jídla

+ potěší ho: jako optimistu ho potěší řada i drobných věcí

– naštve ho: nespravedlnost, zloba


Josef Homolka

32. Ing. JOSEF HOMOLKA (15. 10. 1964) z Jimramova je ženatý a má dva syny a dceru. Vystudoval stavební fakultu Vysokého učení technického v Brně, 15 let pracoval v Poličských strojírnách v oblasti obchodu a marketingu. Teď je už druhé volební období uvolněným starostou Jimramova, ve kterém žije 1200 obyvatel a kde se narodil autor známých Broučků Jan Karafiát.

„I menší obce se musí potýkat s papírováním a byrokracií, administrativní aparát je tak přebujelý, že to vyčerpává i samotné úředníky. Na všechno je spousta formulářů, přitom by jich stačila třetina, protože některé se dublují,“ vysvětluje klidným hlasem Josef Homolka. „Člověk ale musí mít starostování rád a musí mít radost z toho, co se podaří,“ dodává.

koníčky: od mládí rybaření, houbaření a posledních deset let také včelaření

oblíbené jídlo: skoro vše, nejvíc zvěřina

+ potěší ho: porozumění v nejbližším okolí, přátelé, kteří mu věří a může se o ně opřít

– naštve ho: jakékoli konflikty a vlastní bezmocnost, nemožnost někomu pomoci


Jan Brožek

33. Bc. JAN BROŽEK (10. 3. 1980) z Černovic je ženatý a má tři dcery. Vystudoval geografii a geoinformatiku na přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Poté pracoval jako živnostník v oboru tvorby webových stránek, internetové reklamy a počítačové grafiky. Už druhé období je starostou města Černovice. Nyní je i předsedou dobrovolného spolku obcí Nová lípa.

„Jako starosta maloměsta bych chtěl přispět k tomu, že i na venkově se dá žít kvalitní život a lidé odtud nemusí odcházet do větších měst. Je tu lepší životní prostředí, jsou tu nižší životní náklady, děti se nemusí bát chodit samy do školy, lidé se na ulici zdraví a jsou tak nějak víc semknutí. Život tu není tak hektický,“ vysvětluje Jan Brožek.

koníčky: deskové hry, četba, kolo, plavání, lukostřelba,

oblíbené jídlo: luštěniny

+ potěší ho: když je doma rodinná pohoda, která nabíjí při náročné práci, když se podaří dobrá věc

– naštve ho: když se řeší hlouposti místo podstatných věcí


Vít Feldbabel

34. Ing. Mgr. VÍT FELDBABEL (13. 10. 1976) z Jemnice je ženatý a má čtyři děti. Vystudoval matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, poté i řízení a ekonomiku podniku na Podnikatelské fakultě VUT. Učil nejprve na ZŠ a pak na gymnáziu v Moravských Budějovicích. Rok pracoval jako hlavní ekonom v třebíčské Charitě a před dvěma lety se stal ředitelem Katolického gymnázia v Třebíči. V Jemnicích byl čtyři roky zastupitelem a nyní je radním. Působí také ve školském výboru kraje.

„Na Katolickém gymnáziu se kromě vzdělání snažíme dát důraz i na rozvoj osobnosti, etiku a duchovní rozvoj,“ říká muž, který ve farnosti působí i jako akolyta. České školství podle něj za dvacet let hodně utrpělo různými tlaky – odstřihnutím učňovského školství od praxe i snahou o to, aby všichni měli maturitu nebo vysokou školu. „Ale snažím se být optimista,“ dodává Vít Felbabel.

koníčky: rodina, kolo, knížky

oblíbené jídlo: všechno, hlavně vepřové maso

+ potěší ho: když je rodina spolu, když se daří práce a je pěkné počasí

– naštve ho: lhostejnost, která začíná už u dětí – třeba tím, že se nezastanou spolužáka


Josef Kodet

35. Mgr.

JOSEF KODET (5. 6. 1978) z Jihlavy je ženatý a má tři dcery. Vystudoval slovinštinu a chorvatštinu, poté působil jako překladatel a také jako zástupce Kraje Vysočina v Bruselu. Nyní pracuje jako EURES poradce na jihlavském Úřadě práce, kde poskytuje informace a poradenství jednak těm, kdo chtějí pracovat v zahraničí nebo se odtud vrací zpět, a jednak českým i zahraničním zaměstnavatelům.

Překládání mu zůstalo jako koníček, zvlášť na své oblíbené Chorvatsko nedá dopustit. Josef Kodet patří do rozvětveného rodu Kodetů, z něhož vzešla řada osobností společenského i duchovního života. Bere to jako závazek? „Spíš jako velkou inspiraci, že v posledních čtyřech generacích je patrný zájem o veřejné dění v obci i v regionu, a je na co navazovat,“ vysvětluje se svým typickým úsměvem.

koníčky: filatelie, literatura a historie

oblíbené jídlo: ryby na různé způsoby, chorvatská kuchyně

+ potěší ho: aktivní a podnikaví lidé, kteří se zajímají o dění kolem sebe a mají snahu věci změnit

– naštve ho: lhostejnost a netrpělivost


Petr Gregor

36. Ing. PETR GREGOR (5. 5. 1967) z Chotěboře je ženatý, má tři syny a dceru. Vystudoval Vysokou školu lesnickou a dřevařskou ve slovenském Zvolenu. Začátkem 90. let spoluzakládal firmu Alka na výrobu nábytku. Dnes má tato společnost 75 zaměstnanců a Petr Gregor je jejím obchodním ředitelem. V Chotěboři byl nejprve radním a pak dvě období zastupitelem.

Jako podnikatele ho nejvíc trápí, že se těžko hledá náhrada za kvalitní starší zaměstnance. „Ti, co právě vyšli ze středních škol, buď nemají zájem pracovat rukama, anebo jdou jinam, třeba na úřady. Každý dnes chce mít maturitu nebo vysokou školu, ale ne každý pak v našem regionu najde uplatnění. Přitom pro řemeslníky je tu práce dost,“ vysvětluje sportovně vyhlížející muž, kterému vadí, že naše společnost hlubší ekonomické problémy neřeší, ale spíš jen oddaluje.

koníčky: sport s celou rodinou – zejména orientační běh, ale také Pražský půlmaratón

oblíbená jídla: nemá

+ potěší ho: když se daří jeho dětem

– naštve ho: večerní zprávy v televizi


Josef Mach

37. JOSEF MACH (21. 11. 1954) z Osové Bítýšky má dvě děti a čtyři vnuky. Při Tesle Brno absolvoval obor obráběč s maturitou. Poté pracoval ve Výzkumném ústavu všeobecného strojírenství v Brně. Od roku 1981 byl strojvůdcem, po roce 1989 se stal starostou Osové Bítýšky a je jím dodnes. Za tu dobu se v obci s 800 obyvateli mj. postavila ZŠ za 46 milionů, kterou navštěvují děti z 22 obcí, a sportovní a kulturní centrum za 40 milionů, spolufinancované z EU.

Jak se jako dlouholetý strojvůdce dívá na budoucnost vlaků? „Budoucnost mají hlavně jako příměstská doprava a při cestování na delší vzdálenosti. Nové vlakové soupravy jsou pohodlné a dobře vybavené. Dnes je problém přimět občany cestovat vlakem na kratší vzdálenost, zvláště když jsou zastávky daleko od obcí. Možností zatraktivnění veřejné dopravy je její integrace a propojení s okolními kraji. Pokud budou mít lidé z Bítešska dobré spojení na Brno, nebudou mít potřebu se stěhovat. Na Vysočině je přece krásně,“ vysvětluje bodrý muž s typickým moravským přízvukem.

koníčky: turistika a samozřejmě cestování vlakem – včetně zahraničí

oblíbené jídlo: echtovní svíčková, vepřo knedlo zelo, zkrátka kdeco z české kuchyně

+ potěší ho: když se sejdou lidé při rodinné oslavě, když se na obci něco povede a obyvatelé to ocení

– naštve ho: korupce, hlavně neschopnost vyšetřit některé její případy do konce


Tomáš Preininger

38. MUDr. TOMÁŠ PREININGER (11. 5. 1963) z Jaroměřic nad Rokytnou je ženatý a má syna a dceru. Vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a působí jako soukromý oční lékař v Moravských Budějovicích, v Náměšti nad Oslavou a v třebíčské nemocnici, mimo jiné operuje šedé zákaly. V odborné lékařské komisi působí na kraji i celostátně, je v okresním představenstvu České lékařské komory. Už druhé desetiletí je také členem jaroměřického zastupitelstva.

Jako lékaři mu není lhostejný rostoucí nedostatek a stárnutí lékařů, zvlášť na venkově. „Medici často po absolvování školy ani nenastoupí do praxe, jejich nedostatek je znát i v krajských nemocnicích. Problémem jsou také přesčasy, nedostatek financí ve zdravotnictví a systém vzdělávání zdravotnického personálu,“ vysvětluje muž, který má rád nadhled a kvalitní humor.

koníčky: zpívání v místním chrámovém sboru a vůbec hudba, lyžování, turistika, cyklistika

oblíbené jídlo: svíčková, česká kuchyně

+ potěší ho: když se rodina sejde u společného stolu

– naštve ho: přežívající bolševismus, když lidé mají krátkou paměť, chybí jim slušné chování a lžou


Karel Křivánek

39. Bc. KAREL KŘIVÁNEK, DiS (30. 10. 1981) z Polné je ženatý a má dvě dcery a syna. Vystudoval soukromou Vyšší odbornou školu sociální v Jihlavě a obor vzdělávání dospělých na Univerzitě Jana Ámose Komenského. Už deset let pracuje v Občanské poradně v Jihlavě, z toho třetí rok je jejím ředitelem. V Polné je členem tamní sociální komise města a v KDU-ČSL je členem celostátní komise pro rodinu.

V Občanské poradně vidí jako hlavní problém zadlužení. Řeší ho s více než polovinou klientů, kteří se často dostanou do dluhové spirály. „Většinou jde o půjčky, které přejdou v dluhovou spirálu. Určitě by pomohla výuka finanční gramotnosti na školách. A lidé by si také měli víc dávat pozor na to, co podepisují. Třeba něco se může tvářit jen jako prezenční listina, a přitom se k něčemu zavážete,“ říká Karel Křivánek. Hlavní prevencí je podle něj osvěta už od dětství, kampaně a semináře.

koníčky: rodina, vaření, a když je čas, tak skládání puzzle (čím větší, tím lepší)

oblíbené jídlo: cokoli dobrého od manželky

+ potěší ho: když přijde domů a už mezi dveřmi vidí úsměv své ženy a radost dětí

– naštve ho: když se lidé do problémů dostanou ne vlastní vinou, ale kvůli nespravedlnosti


Pavel Pípal

40. Bc. PAVEL PÍPAL (22. 6. 1949) z Pelhřimova je ženatý a má tři děti. Vystudoval sociální práci na pedagogické fakultě v Hradci Králové. Pracoval jako ředitel domova důchodců v Proseči-Obořišti. Už řadu let působí v zastupitelstvu města, dříve pracoval také v radě a v letech 2010 až 2014 byl místostarostou. Jako dlouholetý předseda místního Klubu českých turistů inicioval stavbu rozhledny na Křemešníku. Nyní v penzi má víc času na svůj hlavní koníček, značení turistických tras.

„Příroda je náš chrám i naše moře. Každý má ve svém nejbližším okolí místa, kde nikdy nebyl anebo kam se chce vrátit. Vyjděte po krásných cestách Vysočiny – bez velkých investic a ještě větších slibů televizních kamer. Na většině turistických cest můžete využít i kolo. Prožijte cestu, vezměte s sebou děti, pobavte se s přáteli a těšte se na občerstvení v cíli,“ zve do terénu známý humorista, jehož oblíbeným pozdravem je „Slunce v duši!“.

koníčky: turistika, cyklistika

oblíbené jídlo: cibulačka, česnečka, větší kus uzeného a menší kus chleba a k tomu pelhřimovské pivo

+ potěší ho: dobrá nálada a nadhled, když kolem sebe vidí spokojenost

– naštve ho: lhaní a vykrucování


Rostislav Dvořák

41. ROSTISLAV DVOŘÁK (6. 10. 1957) je ženatý, má dvě dcery a syna. Žije ve Žďáře nad Sázavou, kde je nepřetržitě od roku 1994 také zastupitelem města, nyní navíc jeho radním. Vyučil se frézařem, po vojně pak ještě vystudoval večerní strojní průmyslovku. Celý jeho profesní život je spjatý s místní firmou ŽĎAS, kde nyní působí jako uvolněný předseda odborové organizace.

„Nové firmy, zvlášť se zahraničním majitelem, často na zaměstnancích zkouší, co vydrží. A kde nejsou odbory, tam se zaměstnancům žije hůř a jsou v jednání s vedením osamocení.  Odbory zajišťují legislativní oporu v oblasti pracovního práva, vyjednávají kolektivní smlouvu a benefity nad rámec zákoníku práce. A tam, kde nelze založit odborovou organizaci přirozeně, nově funguje tzv. seskupení členů (anonymních zaměstnanců – odborářů), kteří jsou při jednání se zaměstnavateli zastoupeni specialisty odborového svazu. Institut seskupení členů je také určitou ochranou zaměstnanců proti nekorektním praktikám ze strany zaměstnavatele,“ říká Rostislav Dvořák.

koníčky: turistika, sport, občas i manželka (smích), vnouče

oblíbené jídlo: hovězí a zvěřina, ale i ovoce a zelenina, ode všeho trochu

+ potěší ho: když mají ostatní lidé kolem něj radost

– naštve ho: když není oceňována rodina, když vidí úpadek morálky a zhoršení mezilidských vztahů


Jan Málek

42. Mgr. et Mgr. JAN MÁLEK (4. 5. 1986) z Přibyslavi je svobodný a pracuje jako referent v kabinetu místopředsedy vlády v Praze. Vystudoval politologii a evropská studia na Filozofické fakultě a Fakultě sociálních studií na Karlově univerzitě. O politiku se zajímá od mládí, už před pár lety byl zvolen předsedou Mladých křesťanských demokratů (MKD) na Vysočině, nyní je už dva roky jejich celorepublikovým předsedou. Je nejmladším kandidátem na listině KDU-ČSL pro krajské volby na Vysočině.

„Je těžké v mladých vzbudit zájem  o veřejné dění. Mládí je svým způsobem zbožštěno a mladí lidé spoustu možností, aby se bavili a užívali si života. Politika je pro ně vzdálená tím, že je složitější, úspěch v ní není nikdy zaručen a nedostaví se hned. Rychlá řešení a jednoduché recepty ale chtějí slyšet i dospělí, a proto volí strany, které podněcují strach. Přitom ty nic výrazně nezlepší a velmi rychle se pak dostaví deziluze,“ vysvětluje usměvavý mladík s tím, že cesta ke stabilitě vede přes dlouhodobá řešení.

koníčky: cyklistika, filmy, malování krajinek zejména z Vysočiny

oblíbené jídlo: italská kuchyně

+ potěší ho: dobré mezilidské vztahy jako klíč pro životní pohodu a štěstí

– naštve ho: hloupost, frustrace spojená s nadáváním na všechno a na všechny


Petr Žák

43. Ing. PETR ŽÁK (15. 8. 1976) z Moravských Budějovic je ženatý, má tři dcery a syna. Vyučil se truhlářem, dálkově vystudoval Mendelovu univerzitu v Brně a nyní pracuje jako vedoucí údržby ve strojírenské firmě Ferrum. Ta se zabývá  hlavně výrobou podlahových roštů ze zinku a prodejem hutního materiálu. V Moravských Budějovicích je zastupitelem a předsedou kontrolního výboru. Jako starosta moravskobudějovického Orla také nechybí ve sportovní komisi kraje.

„Řada studentů si k nám do firmy přes léto chodí udělat praxi. Strojírenství podle mě má stálou  budoucnost, je to tradiční české odvětví, ve kterém se zúročí šikovnost dělníků  a nové strojní technologie výroby, bez kterých se při dnešním konkurenčním trhu už jen těžko obejdeme,“ říká Petr Žák.

koníčky: ze sportů squash a jízda na kole, ale i práce na domě nebo návštěva divadla

oblíbené jídlo: každopádně svíčková

+ potěší ho: když se na něj děti těší při příchodu z práce, když si lidé víc naslouchají, než hovoří o sobě a svých problémech

– naštve ho: když se lidé přetvařují a jsou k sobě lhostejní – a neznají ani své sousedy


Pavel Komín

44. PAVEL KOMÍN (21. 2. 1960) z Telče je ženatý, má syna a dvě dcery. Vystudoval střední školu mechanizační v Boskovicích. Nejprve pracoval v JZD, po r. 1989 začal se svým bratrem hospodařit na vrácených 90 hektarech. Chová krávy na mléko, denní produkci má tisíc litrů. V Telči působil osm let jako zastupitel, před dvěma lety se stal uvolněným místostarostou. Při zvolení řekl: „Nebojte se Pána Boha, protože když dopustil, abych já byl místostarostou, tak musí mít smysl pro humor.“

„Hospodaření mi dalo větší samostatnost, ale také mě naučilo víc se spoléhat na vlastní odpovědnost a umět obhájit svá rozhodnutí. Hlavní problémy zemědělství jsou podle mě rozdílné dotace v EU, zrušení kvót na mléko a tlak nadnárodních firem, kvůli kterým nejde prodávat regionální potraviny v místních obchodech,“ říká Pavel Komín, kterému vadí i klesající potravinová soběstačnost země.

koníčky: cyklistika, tenis a triatlon

oblíbené jídlo: kromě špenátu všechno

+ potěší ho: důvěra druhých lidí

– naštve ho: laxní přístup, lhostejnost a nezájem


Zdeněk Křivánek

45. MVDr. ZDENĚK KŘIVÁNEK (22. 6. 1962) z Nového Veselí je ženatý, má dvě dcery. Vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně a pracoval na Krajské veterinární správě v Jihlavě. Jako dlouholetý zastupitel obce se stal postupně místostarostou a nyní už druhé období uvolněným starostou. V Novém Veselí se setkává i s nejznámějším rekreantem městyse, prezidentem Milošem Zemanem – pamatuje si třeba na jeho aktivity mezi zahrádkáři a na diskuse o obci i o přírodě.

Zdeňkovi Křivánkovi jako starostovi vadí příliš mnoho byrokracie. „Z mé profese mě stále zajímá situace v našem zemědělství a v potravinářském průmyslu. Výrazně bych omezil dovoz levných potravinářských komodit do naší země. Také bych provedl úpravu dotací do zemědělství,“ vysvětluje.

koníčky: sport

oblíbené jídlo: vepřový řízek

+ potěší ho: naplňuje ho šťastná rodina a úspěchy v práci, potěší ho, když jako starosta někomu udělá radost

– naštve ho: když lidé vyhledávají spory; život je podle něj krátký na to, abychom si ho kazili špatnými vztahy


Jiří Zrzavý

46. JIŘÍ ZRZAVÝ (6. 1. 1952) z Krucemburku je ženatý a má šest dětí – a všichni jsou to synové. Vystudoval Střední zemědělsko-technickou školu v Havlíčkově Brodě. Do roku 1990 pracoval v místní zemědělské společnosti jako zootechnik, poté byl osm let starostou Krucemburku a pak opět působil v zemědělství jako agronom, měl na starost evidence, nájmy pozemků a dotace.  Se společností dodnes spolupracuje a stále je zastupitelem městyse. Je také vzdáleně příbuzný s malířem Janem Zrzavým, jehož otec z Krucemburku pocházel.

„Všechna moje povolání byla časově náročná. Výchova synů tak byla na mojí manželce, která se také deset let starala o mého otce, který se doma dožil 98 let. Já jsem se tak o to víc mohl věnovat práci a ve volném čase si přivydělávat  hudbou – to byl můj relax. Když se píseň posluchačům líbí, tak vám zatleskají. V kterém povolání se vám to stane? Byli jsme vždy zvyklí šetřit, ale nelituji ničeho a jsem optimista. Práce v zemědělství je náročná, ale i zajímavá v tom, že výsledek není vždy úměrný vynaloženému úsilí, protože vaším spolupracovníkem je příroda,“ říká Jiří Zrzavý.

koníčky: hudba různých žánrů – sám hraje na harmoniku a klávesy, plavání, cestování

oblíbené jídlo: každé dobré jídlo

+ potěší ho: život a rodina, s manželkou si vždy říká, že žijeme v relativně dobré době a na dobrém místě

– naštve ho: pesimisté, kteří nadávají na všechno a na všechny

– naštve ho: populismus, nekorektní jednání, fámy


Jan Matějů

47. Ing. JAN MATĚJŮ (24. 9. 1971) z Pelhřimova je ženatý, má dvě dcery a syna. Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, nyní pracuje jako jednatel a ekonom firmy DH Dekor v Humpolci. Je členem rozpočtové komise Kraje Vysočina a finančního výboru města Pelhřimova. Působí také ve vedení obecně prospěšné společnosti Matice Křemešnická, která si klade za cíl všestranný rozvoj poutního místa Křemešník a jeho okolí.

Rád se zabývá hlubšími souvislostmi ekonomiky a politiky. Hájí hlavně svobodu, méně zásahů státu a sociální spravedlnost. „Každý zákon je vlastně vyjádřením nedůvěry v přirozené lidské konání. Čím méně důvěry ve společnosti, tím více zákonů. Česká společnost nepotřebuje více zákonů, ale více důvěry. Úkolem politiků by mělo být posilování důvěry jinak než vznikem nových a nových zákonů. Vždyť je dokázáno, že korupci se nejvíce daří právě tam, kde existuje změť zákonů,“ uvádí Jan Matějů.

koníčky: sport, historie, řádně vytopená finská sauna,

oblíbené jídlo: brambory na všechny způsoby

+ potěší ho: když se věci daří a do sebe zapadají

– naštve ho: schválnosti a bezohlednost


Pavel Janata

48. Ing. PAVEL JANATA (18. 7. 1960) z Třebíče je ženatý, má šest dětí a dvě vnoučata. Kvůli špatnému „kádrovému profilu“ nemohl jít na humanitní vysokou školu, a tak vystudoval v Brně na VUT kybernetiku, která ještě v té době byla v plenkách. Po studiu nastoupil do Kancelářských strojů v Brně jako technik. Od roku 1990 do roku 1994 byl tajemníkem třebíčského městského úřadu, poté čtyři roky místostarostou. V letech 2000 až 2006 byl senátorem za Třebíčsko. Starostou Třebíče byl v letech 1998 až 2001 a znovu se jím stal v roce 2014.

Klíčová pro jeho život byla formace ve skautu, skautský slib stihl složit ještě před normalizací. „Skaut mě naučil významu kamarádství, na které se můžu spolehnout v nouzi. Dal mi také pocit, že nikdy nejsem sám, a vedl mě k pravdomluvnosti a čestnosti. Ono to trochu zavání patosem, ale já na to věřím,“ říká Pavel Janata, který ke skautu vedl i své děti. Dodává, že vychovat šest dětí bylo náročné, ale příjemné: „Mám za manželku anděla – bez ní bych nemohl dělat to, co dělám.“

koníčky: děti, a pokud zbude i čas na něco jiného, tak nejrůznější literatura, pěší i cykloturistika

oblíbené jídlo: má prý tu smůlu, že mu chutná úplně vše a podepisuje se to na jeho postavě

+ potěší ho: když se cokoli daří a hlavně když funguje rodina

– naštve ho: když s ním někdo jedná zákulisně, a ne na rovinu


Petr Štěpán

49. Ing.

PETR ŠTĚPÁN (30. 3. 1962) z Brtnice je ženatý a má dvě dcery a syna. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a poté pracoval jako rostlinář v zemědělských družstvech v Jimramově a v Brtnici. V Brtnici působil v zastupitelstvu města od roku 1991, prvních 11 let jako místostarosta, další čtyři roky jako starosta. Nyní pracuje jako vedoucí majetkového odboru na jihlavském magistrátu.

„Zemědělství se poslední dobou bohužel podřizuje dotovaným plodinám a úrodnost půdy klesá. Dotace navíc nejsou v rámci EU stejné. Pak u některých produktů jako třeba u brambor klesá jejich podíl pod únosnou míru. A naopak vznikly přehnaně velké bioplynové stanice, které se musí nakrmit i něčím jiným než odpadními produkty živočišné a rostlinné výroby – což byl jejich původní smysl,“ říká Petr Štěpán.

koníčky: cyklistika, tenis, turistika, lyžování-běžky

oblíbené jídlo: rajská omáčka

+ potěší ho: když funguje rodina a když funguje zdravý selský rozum

– naštve ho: upřednostňování osobních zájmů před zájmy celku


Vratislav Novotný

50. Ing. VRATISLAV NOVOTNÝ (2. 5. 1979) ze Znětínku je ženatý a má dva syny a dceru. Vystudoval mechanizaci na Mendelově univerzitě v Brně a pracuje jako terénní inspektor na pobočce Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) ve Žďáru nad Sázavou. Už desátým rokem je také neuvolněným starostou Znětínku.

0d roku 2011 také ve svém domě provozuje pěstitelskou pálenici na principu jednokotlové technologie. Dnes se už může pochlubit dvojnásobným počtem zákazníků. „Je to vlastně i podpora regionálních výpěstků a zahradnictví. Pálíme z toho, co si kdo přinese, takže každý ví, co pije. Čím kvalitnější ovoce, tím je předpoklad kvalitnější pálenky. Pálíme i z moštu a také sami připravujeme kvas,“ vysvětluje Vratislav Novotný.

koníčky: rodina a domácí práce, dříve také historické motocykly

oblíbené jídlo: uzené koleno

+ potěší ho: úspěch jeho dětí, nebo když se podaří dílo, kterému člověk věnoval čas a teď slouží veřejnosti

– naštve ho: lidská hloupost a závist