KDU-ČSL vyzývá poslance, kteří opustili KDU-ČSL, aby se vzdali mandátu

Předsednictvo KDU-ČSL vyzývá Miroslava Kalouska, Pavla Severu, Vlastu Parkanovou a Jana Husáka, tedy poslance, kteří ukončili členství v KDU-ČSL a přeběhli k politickému subjektu TOP 09, aby složili poslanecký mandát.

Předsednictvo žádá stranické orgány KDU-ČSL na úrovni krajské a okresní, aby vyzvaly ke složení mandátu ostatní zastupitele, kteří opustili KDU-ČSL a přeběhli do TOP 09.  Důvodem je, že slova a činy členů TOP 09 odporují hodnotám, které vycházejí z křesťanství a které hájí KDU-ČSL. Tito lidé byli zvoleni, aby naplňovali politický program KDU-ČSL.
 
  1. Lídři kandidátek TOP 09 ve více krajích otevřeně popírají základní etické principy, ke kterým se KDU-ČSL hlásí.
  2. Poslanci, kteří přeběhli k TOP 09 nepodpořili návrh na omezení a na vyšší zpoplatnění hazardu a odmítli 4,5 miliard korun, který by tento návrh Cyrila Svobody do státního rozpočtu přinesl. Dali tak najevo, že to se snižováním schodku státního rozpočtu nemyslí tak vážně a že zisky společností provozující hazard jsou pro ně důležitější než podpora rodin.
  3. Politický subjekt TOP 09 uvádí, že na předvolební kampaň věnoval částku kolem 20 milionů korun. Mediální odborníci odhadují, že kampaň srovnatelných rozměrů by měla stát nejméně desetkrát tolik. Role Miroslava Kalouska jako ministra financí v šíření hazardu v České republice tak dává živnou půdu ke spekulacím, zda mezi rozsahem kampaně a podporou hazardu ze strany TOP 09 není nějaká souvislost.
 
 
           
 
V Praze dne 7. 10. 2009
 
                                                                                                  Martina Kaderová

                                                                                               tisková mluvčí KDU-ČSL