KDU či TOPka? Lepší křesťanští demokraté jsou v KDU, míní biskup Radkovský

Schizma dvou křesťansko-demokratických stran na české politické scéně se rozhodně nekoná, alespoň podle plzeňského biskupa Františka Radkovského.
„Povinností katolíka je prosazovat ve veřejném životě sociální učení církve, jak je obsaženo např. v poslední papežově encyklice In veritate. K tomu má mnohem blíž KDU než TOP 09," dává plzeňský biskup v odpovědi pro ParlamentníListy.cz jednoznačně najevo, že jeho důvěru má i nadále strana Cyrila Svobody, třebaže ke křesťansko-demokratickým myšlenkám se často hlásí i TOP 09.

Radkovský, který je historicky prvním biskupem samostatné plzeňské diecéze zřízené v roce 1993, v nedávném rozhovoru kritizoval levicové strany za malou ochotu podporovat úsporná opatření. Má-li si však vybrat mezi ekonomickým programem KDU-ČSL a TOP 09, volí první možnost.

„KDU po vzoru německé CDU/CSU prosazuje sociálně-tržní hospodářství. Jeho součástí je podpora rodin a slabších sociálních vrstev. Není to ovšem velkorysé rozdávání běžné pro sociální demokracii; KDU sleduje i politiku snižování deficitu, která je pro naši zem životně důležitá," říká biskup.